Zanimivosti

Najnatančnejša slika atomov doslej

kl
5. 7. 2021, 15.23
Posodobljeno: 5. 7. 2021, 15.25
Deli članek:

Morda se pametni telefoni lahko hvalijo z veliko resolucijo, vendar so v primerjavi z dosežkom znanstvenikov iz univerze Cornell pravi "palčki".

cornel.edu
Sto milijonkrat povečana slika kaže atome v kristalu.

Kot poroča revija Scientific American, so razsikovalci, ki so že leta 2918 postavili rekord v mikroskopski fotografiji, zdaj tega še presegli. Njihov mikroskop lahko poveča stvari do 100 milijonkrat. Z uporabo metode, ki se imenuje elektronska piktografija, pri kateri žarek elektronov usmerijo v objekt, od katerega se ta žarek odbije in na primernem zaslonu ustvari sliko, so uspeli narediti fotografijo kristala prazeodimijevega ortoskandata (PrScO3).

Nova metoda predstavlja presežek tudi zato, ker so doslej z njo lahko fotografirali predmete, ki so bili "debeli" le nekaj atomov, zdaj pa lahko z njimi fotografirajo predmete, debele 0d 30 do 50 nanometrov, kar je v svetu atomov "velikanska debelina". Znanstveniki upajo, da bodo s pomočjo nove tehnologije odprli vrata do boljšega spoznavanja sestave različnih snovi na atomskem nivoju. "Zdaj lahko na zelo lahek način spoznamo, kjer so določeni atomi v snovi," pravi profesor David Muller, "To odpira popolnoma nove možnosti za merjenje in opazovanje snovi ter druge stvari, ki smo jih hoteli narediti že dolgo časa, pa nismo mogli."

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

Kljub temu, da je slika že zelo ostra, pa še vedno na njej ostajajo zamegljena območja. To pa je zato, ker atomi neprestano "vibrirajo" oz. se premikajo zaradi toplote.

"Z novimi algoritmi smo uspeli popraviti zamegljenost do te točke, da je edina zamegljenost zaradi majnega premikanja atomov pod vplivom toplote," pravi Muller. Znanstveniki sedaj iščejo načine, kako bi to zamegljenost še zmanjšali. "Morda bi bilo lažje, če bi uporabili večje atome, ki se premikajo manj ali pa snov ohladili," razmišlja Muller. Vendar pa atomi tudi pri absolutni ničli (-273,15 °C) ohranijo nekatere kvantne spremebne, ki bi vplivale na jasnost slike, tako da čisto čistih fotografij verjetno nikoli ne bo mogoče narediti.

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025