Ben Underwood je bil slepi Američan, rojen leta 1992 v Kaliforniji. Pri dveh letih so mu odkrili raka na očesni mrežnici, zaradi česar so mu morali pri treh letih odstraniti oči. Potem pa je pri petih letih ugotovil, da lahko s pomočjo odmeva ugotovi, ali se pred njim ali v bližini nahajajo predmeti. Začel je tleskati z jezikom in poslušati njegov odmev. Ben je odkril eholokacijo - naravni radar, ki ga netopirji, kiti in delfini uporabljajo že milijone let. Ime izhaja iz besed "eho" (odmev) in "lokacija" (kraj, prostor).
Svoje odkritje je izpopolnil do te mere, da je lahko tekel, vozil kolo in rolko, igral celo košarko in ameriški nogomet. Žal se je po mnogih letih rakavo obolenje povrnilo in razširilo in Ben je umrl star komaj 17 let. A se je zapisal v zgodovino kot eden prvih in najboljših uporabnikov človeške eholokacije. Kako je bil spreten z uporabo te tehnike, si lahko ogledate v filmčku pod člankom.
Do pred kratkim pa ni bilo znano, ali je eholokacija sposobnost samo "izbranih" ali se je lahko nauči vsak. Zato so raziskovalci naredili poskus. Zbrali so 12 oseb, ki so vse bile slepe že od otroštva in 14 videčih ljudi in jih naučili, kako lahko uporabljajo eholokacijo.
V 20-ih treningih, trajajočih po 3 ure, so se vsi naučili, kako klikati (tleskati) z jezikom in si razložiti odmev. Pri tem so prostovoljce postavili v "labirint" s križišči, vogali, ravnimi hodniki, ki povzročijo različno vrsto odmevov in tako omogočijo, da si ljudje na podlagi tega predstavljajo, v kakšnem prostoru se nahajajo in ali je pred njimi ovira.
Zanimivo pri tej raziskavi je bilo predvsem to, da so se prostovoljci lahko v tako kratkem času naučili uporabljati eholokacijo enako dobro kot tisti, ki jo uporabljajo že več let.
To pa po mnenju raziskovalcev pomeni, da bi uporaba te tehnike bila lahko zelo pomembna za slepe. "Nadvse smo navdušeni," pravi psihologinja Lore Thaler iz britanske univerze v Durhamu, kjer so raziskavo izvedli. "Menim, da bi bilo smiselno začeti dajati informacije o eholokaciji in jo učiti ne le za slepe, pač pa tudi za ljudi, ki še vedno vidijo, vendar pa imajo diagnozo, zaradi katere bi lahko v prihodnosti izgubili vid."