Strokovnjaki za biologijo in biofiziko so pri izračunavanju prebrskali medicinske podatke stotin tisočev prostovoljcev, in ustvarili aplikacijo, ki lahko točno oceni stopnjo biološkega staranja in maksimalno življenjsko dobo.
Pri tem so si seveda pomagali z umetno inteligenco. Preučevali pa so dva ključna parametra - življenjski stil in reakcijo človeškega telesa.
Zdaj raziskovalci iz biotehnološkega podjetja Gera iz Singapurja in newyorškega podjetja za raziskave rakavih obolenj, Roswell Park Comprehensive Cancer Center, menijo, da so ugotovili katera je najvišja starost, ki bi jo človek še lahko doživel - in to je 150 let. Ta starost je veliko višja od sedanje poprečne življenjske dobe večine ljudi.
Avtor raziskave dr. Tim Pirkov iz podjetja Gero pravi, da nekje po 12o letu človekovo telo popolnoma izgubi elastičnost, to je sposobnost, da si opomore po poškodbi ali bolezni. "Ko se staramo, je za to, da si opomoremo, potrebno vse več časa, v poprečju pa vse manj živimo blizu optimalnega fiziološkega stanja," pravi.
Življenska doba sicer variira od države do države, svetovno poprečje pričakovane življenjske dobe pa znaša 73,3 leta. Na samem vrhu je Japonska, kjer lahko ljudje v poprečju pričakujejo, da bodo doživeli 84,3 leta, na dnu pa Centralnoafriška republika, kjer je pričakovana življenjska doba samo 53,1 let. Slovenija se po tem podatku uvršča visoko na lestvici, saj pričakovana življenjska doba znaša 81,4 leta, kar je več od poprečja v Evropi, ki znaša 78,2 let.
Raziskavo so znanstveniki objavili v časopisu Nature Communications.
Je res živel 256 let?
Če pustimo ob strani biblijskega Metuzalema, ki naj bi doživel kar 969 let, ali Adama (biblijskega prvega človeka), ki naj bi jih dočakal 930, in druge očake, ki so živeli dolga stoletja, pa je leta 1933 umrl Kitajec Li Ching-Yuen, ki je trdil, da je bil rojen leta 1736 in bi torej ob smrti star kar 197 let, čeprav nekateri viri pravijo, da je bil v resnici rojen še prej, leta 1677, kar bi pomenilo, da je živel kar 256 let.
Li Ching, ki se je ukvarjal z gojenjem zdravilnih rastlin, je bil poročen kar 23-krat, zadnja soproga, 24. po vrsti, pa ga je preživela. Imel naj bi več kot 200 otrok, prehranjeval pa naj bi se samo z rastlinami, ki jih je gojil, pil pa riževo vino.
Znanstveniki menijo, da so njegove trditve samo mit. Njegove starosti namreč ni bilo mogoče dokazati z dokumenti.
Je pa dokumentirano najdlje živeči človek bila Francozinja, Jeanne Calment, ki je ob smrti, 4. avgusta 1997 bila stara 122 let in 164 dni.
Danes najstarejša še živeča oseba pa je prav tako ženska, Japonka Kane Tanaka, ki je bila rojena 2. januarja leta 1903 in je torej letos dopolnila 118 let.
To pa tudi pomeni, da na Zemlji (uradno) ne živi več nihče, čigar letnice rojstva bi se začenjale z 18.