Odzivi opozicije

Matjaž Han: "Vladna koalicija deluje na umetnem toku"

G.G./STA
27. 5. 2021, 17.28
Posodobljeno: 27. 5. 2021, 17.51
Deli članek:

Po odstopu ministrice za pravosodje Lilijane Kozlovič se spet postavlja vprašanje razmerja moči v parlamentu. Bo imela vladna koalicija dovolj glasov za izbiro nove ministrice ali ministra. Že jutri pa bomo videli, če se bodo tokrat natančneje "prešteli", ko bodo poskušali odstaviti predsednika državnega zbora Igora Zorčiča.

Bobo
Po ocenah Hana bo imela vlada težave z imenovanjem novega ministra.

Ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič je danes odstopila s položaja, razlog pa je zaplet glede imenovanja evropskih delegiranih tožilcev. Vlada je namreč danes sprejela sklep o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev, ki pa je po oceni Kozlovičeve strokovno neutemeljen.

"Predsednik vlade je danes gotovo zadovoljen s sabo. Njegova vlada je naredila korak v smeri podrejanja pravosodja, z zvestim asistiranjem podpredsednika vlade pa sta odstopila ministrico, ki je bila očitno premalo poslušna," je v odzivu zapisala vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev in nekdanja vodja poslancev SMC Janja Sluga. Dodala je, da tri desetletja od nastanka države "želijo nekateri očitno razgraditi vse temelje demokracije v Sloveniji. A prej ali slej bodo o tem, v kakšni državi želimo živeti, odločali volivci. In prav je tako."

Po mnenju vodje poslancev SD Matjaža Hana se zdaj vidi, da vladna koalicija deluje na umetnem toku. Kot je pojasnil, vlada vsak dan išče manjkajoče glasove, odstop ministrice za pravosodje dan po obravnavi predloga ustavne obtožbe premierja Janše pa je po Hanovem mnenju dokaz, da je bil predlog obtožbe upravičen in vsebinsko točen. DZ je sicer v sredo zavrnil opozicijski predlog ustavne obtožbe Janše. Po ocenah Hana bo imela vlada težave z imenovanjem novega ministra. "Glede na to, da ima koalicija težave pri razreševanju predsednika DZ, bo verjetno enako z ministri," je ugotavljal. Za državo po njegovem mnenju to ni dobro, zato je ponovno ocenil, da je treba čim prej na volitve.

Nedopusten poseg v samostojnost tožilske funkcije

Po ocenah poslanke LMŠ Tine Heferle odstop Kozlovičeve le potrjuje, da so bili očitki opozicije v predlogu ustavne obtožbe glede imenovanja evropskih delegiranih tožilcev upravičeni. Današnja odločitev vlade je za LMŠ nedopusten in arbitraren poseg v samostojnost in neodvisnost tožilske funkcije v državi, čemur je po besedah poslanke pritrdil tudi generalni državni tožilec Drago Šketa. Izbirni postopek je bil po ocenah LMŠ popolnoma pravilno izpeljan in zakonit. Današnji sklep vlade je tako poslanka označila za nezakonit oz. brez pravne osnove.

"To je še en korak k temu, da se pravna država pri nas ruši. Niti sam predsednik vlade ne spoštuje zakonov," je menila. Po njenih besedah namreč zakon o državnem tožilstvu zelo jasno opredeljuje postopek izbire in imenovanja delegiranih evropskih tožilcev. "Pol leta smo bili priča, ko se je predsednik vlade sprenevedal s takimi ali drugačnimi za lase privlečenimi razlogi, zdaj pa so si na vladi privoščili tako šlamastiko," je dodala.

Levica poziva k udeležbi na protestu

Koordinator Levice in poslanec Luka Mesec je ugotavljal, da odstop Kozlovičeve ne pomeni koraka naprej, "ker ministrice, ki je želela imenovati tožilce, ni več, vlada, ki jih noče imenovati, pa ostaja". "Kar nam je storiti, je, da gremo vsi skupaj jutri na protest in zahtevamo padec vlade, da lahko začnemo stanje v Sloveniji normalizirati," je v izjavi v DZ dejal Mesec. Državljane je pozval k udeležbi na protestu.

Po ocenah vodje poslancev SAB Maše Kociper je postopek neimenovanja dveh evropskih tožilcev danes očitno dosegel vrelišče. Sklep vlade o tem je po njenem mnenju cinična in posmehljiva klofuta ministrici za pravosodje, ki ji ni preostalo nič drugega kot odstop. To bi po ocenah Kociprove morala storiti že davno tega, predvsem pa bi jo moral že davno tega zaščititi predsednik njene stranke, minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Slovenija tako po besedah Kociprove ostaja edina država poleg Finske, ki še ni imenovala svojih dveh tožilcev, s tem pa blokira začetek delovanja zelo pomembne evropske institucije. "Tega nas je lahko sram in očitno je, da je sla po oblasti večja od načelnosti in tega, da naredimo to, kar je potrebno," je ugotavljala. Tudi po ocenah Kociprove je pred premierjem izziv imenovanja novega ministra. Kako težko ali lahko bo to za premierja, bo po njenem mnenju pokazalo že petkovo glasovanje o razrešitvi Zorčiča.