Zanimivosti

Rusi gradijo vesoljsko ladjo za polet do Jupitra

kl
27. 5. 2021, 16.01
Posodobljeno: 27. 5. 2021, 16.07
Deli članek:

Medplanetarno misijo naj bi začeli leta 2030. "Zeus" bo prvo vesoljsko plovilo na jedrski pogon.

YouTube
Rusko vesoljsko plovilo Zevs

Ruska vesoljska agencija Roskosmos, je objavila načrt, po katerem bo njen "vesoljski težak" - to je izraz za vesoljsko plovilo za prevažanje astronavtov in opreme iz ene orbite v drugo - leta 2030 krenil na medplanetarno misijo proti največjemu planetu našega osončja, Jupitru, poroča Business Insider.

Plovilo, ki so ga poimenovali "Zevs" (po imenu vrhovnega starogrškega boga, ki ustreza rimskemu bogu Jupitru), je narejeno tako, da bo imelo dovolj moči za prevoz težkega tovora skozi globoko Vesolje. Plovilo bo v resnici "potujoča jedrska elektrarna".

Roskosmos načrtuje, da bo "Zevs" najprej poletel do meseca, potem pa od tam nadaljeval proti Veneri in izkoristil njeno gravitacijo, ki ga bo "vrgla" proti končnemu cilju - Jupitru.

Celotna misija naj bi trajala 50 mesecev - nekaj več kot 4 leta. Kot je na predstavitvi konec prejšnjega tedna v Moskvi dejal Aleksander Blašenko, izvršni direktor Roskosmosa za dolgoročne programe in znanost, podjetje in Ruska akademija znanosti še vedno preračunavajo pot plovila, pa tudi natančno maso, ki jo bo vesoljska ladja lahko ponesla.

Wikipedia
Jupiter je največji planet v našem osončju.

Za jedrski pogon so se odločili, ker ima mnoge prednosti pred sedanjim pogonom, pri katerem vesoljska plovila izkoriščajo sončno energijo in gravitacijo. Jedrski pogon namreč lahko omogoči ladji, da pluje tudi v temnih območjih, kjer ni na voljo dovolj sončne energije. ZDA, ki načrtujejo misijo s človeško posadko na Mars, so izračunali, da bi vesoljska ladja s solarno tehnologijo do Marsa in nazaj potovala 3 leta, medtem ko bi jedrski pogon to dobo skrajšal kar za leto dni.

Jedrski reaktor bi proizvajal 500 kilovatov moči, kar bi bilo dovolj za premikanje od enega do drugega planeta. Narejen pa je tako, da lahko deluje 10 do 12 let, kar je dovolj dolgo, da omogoči ladji zelo dolga potovanja po našem Osončju.

Ruski inženirji so "Zevs" začeli razvijati že pred dobrim desetletjem, leta 2018 pa so začeli tudi s proizvodnjo in testiranjem prototipov.

Pod člankom si lahko ogledate video o ruskih vesoljskih načrtih (v ruščini)