Doživljenjski predsednik SFRJ, Josip Broz Tito je umrl 4. maja, pokopan pa 8. maja.
V nedeljo 4. maja 1980, ob 15:05 je v 88. letu starosti v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani prenehalo biti srce Josipa Broza Tita.
Štiri dni po smrti predsednika SFRJ so organizirali veličasten pogreb. Še dandanes je to najbolj obiskan pogreb katerega koli svetovnega državnika. To je bil eden največjih pogrebov v zgodovini, saj se ga je udeležilo 209 delegacij iz 127 držav, štirje kralji, pet princev, šest predsednikov parlamenta, 31 predsednikov držav, 22 predsednikov vlad in 47 zunanjih ministrov. A koga ni bilo? Njega … Tita. V krsti naj bi namreč bil le pesek.
Obveščevalci so ‘vedeli’
O tem, da naj v krsti ne bi bilo Titovega trupla je govoril že doktor Obren Đorđević nekdanji načelnik srbske obveščevalne službe, ki je trdil, da je bil v krsti le pesek … Nekoč naj bi celo rekel: “Ko je Tito umrl, so nekateri politiki, kot sta Stevan Doronjski in Stane Dolanc želeli, da bi ga truplo balzamirali, tako kot so Leninovo. A žal je bilo Titovo truplo v aboslutno slabem stanju, ker je zaradi prevelikih odmerkov zelo močnih zdravil zelo hitro razpadalo. Posledično je bilo okoli trupla čututi res neugoden vonj. Zato so se odločili, da bodo v krsto dali kar pesek.”
Prevara vseh prevar?
Vlak, ki je prišel po pokojnega Tita, naj bi dejansko proti Beogradu prevažal le krsto polno peska. Namreč, obstajajo teorije, da naj bi Titovo truplo odpeljali v Beograd s helikopeterjem … Torej vsi ljudje, ki so jokali ob prehodu vlaka, naj bi jokali ob prehodu krste polne peska … Tudi na pogrebu naj ne bi bilo trupla v krsti, temveč le pesek. Pravi pogreb naj bi se zgodil ponoči, v krogu domačih. Le takrat naj bi v krsti res bil Josip Broz Tito.