Se spominjate filma iz leta 2000, "Unbreakable" ("Nezlomljivi") z Bruceom Willisom in Samuelom L. Jacksonom v glavnih vlogah, ki govori o moškem, ki preživi vse nesreče in je praktično nezlomljiv? (kratko vsebino si lahko pogledate pod člankom - v angleščini)
Družina iz ameriške zvezne države Connecticut se je znašla v središčiu zanimanja genetikov zaradi nečesa podobnega. Njihove kosti so skorajda nezlomljive. Noben član družine si nikoli ni zlomil nobene kosti in znanstveniki, ki so jih preučevali, so prepričani, da imajo najmočnejše kosti na planetu, kar je res impresivno.
Gosota njihovih kosti je namreč veliko večja, kot gostota pri običajnih ljudeh, za to pa je zaslužna redka genetska mutacija. Zato genetiki upajo, da bo preučevanje njihove DNA pripomoglo k razumevanju, kateri faktorji prispevajo k nastanku takšne kostne gostote in da bodo morda ugotovitve v prihodnosti pripomogle k zdravljenju osteoporoze, pojavu krhkih kosti, ki prizadene predvsem starejše in ženske v in po menopavzi.
Ali ste vedeli?
Človeški skelet ali človeško okostje šteje ob rojstvu več kosti kot v odrasli dobi. Ob rojstvu imamo 308 kosti, ker pa z leti nekatere zarastejo, ima človek v odrasli dobi okoli 207 kosti. Najdaljša kost v človeškem telesu je stegnenica (poprečno okoli 50 cm), najmanjše kosti pa so drobne slušne kosti v notranjem ušesu (manj kot 3 mm).
Kosti so zgrajene iz kostnega tkiva, ki ga sestavljajo kostne celice in medceličnina. V medceličnini se nahaja organska snov (beljakovina kolagen), ki kostem daje prožnost na obodu kosti pa mineralne snovi, ki kostem dajejo trdnost.
Kosti so hkrati prožne in trdne in zato lahko vzdržijo velike sile. Zunanji del kosti tvori čvrsto kostno tkivo, v notranjosti nekaterih kosti pa je gobasto kostno tkivo, v katerem je rdeč kostni mozeg. V njem nastajajo krvne celice. V notranjosti osrednjega dela kosti je kostna votlina, ki jo pri odraslem zapolnjuje rumen kostni mozeg.
Pod mikroskopom je struktura trdnega dela kosti videti kot nekakšna gosta mreža.