Zanimivosti

Zastonj delita plesniv sladoled, ker se jima je zgodilo to!

M.K.
18. 5. 2021, 14.00
Deli članek:

Mož in žena sta se odločila pravico vzeti v svoje roke. Zavihala sta rokave in pripravila prav "poseben" sladoled. Bi si ga drznili poskusiti?

Profimedia
Umetnica je pripravila poseben sladoled.

Najemnika stanovanja sta postregla sladoled s črno plesnijo, da bi protestirala proti vlagi v hiši. Proti svojim nesprejemljivim življenjskim razmeram sta se odločno zavzela na prav iznajdljiv način. Pripravila sta več okusov sladoleda in lučk, ki do potankosti posnemajo razmere, s katerimi morata živeti - vlažne in plesnive stene ter puščajoče strope.

33-letna Leva Grigelionyte in 30-letni Harry Schone trdita, da se kljub številnim pritožbam glede plesni in puščanja v njunem stanovanju nič ne ukrene. Najemodajalec in upravnik stojita križem rok in se kar naprej sprenevedata. Plesen se je tako razširila, da jo lahko celo okusita v zraku, začela pa je rasti tudi na njunih oblačilih. 

Profimedia
Bi si ga drznili poskusiti?

Občutek nemoči se je par odločil zamenjati za kreativnost in pred poslovalnico najemodajalca sta začela deliti prav poseben sladoled, ki grafično opisuje probleme, s katerimi se srečujeta. Poleg sladoleda pa sta na problematiko opozarjala še s transparenti in jasnimi, a hudomušnimi zapisi. 

Leva, ki je umetnica, je “plesnivi” sladoled pričarala z uporabo aktivnega oglja, drobtinami Oreo piškotov, sirom gorgonzola in nekaj drugimi sestavinami. Pripravila je ledeno poslastico v okusih poimenovanih: črna plesen, puščajoči strop, vlažne stene. 

Profimedia
Sorbet z okusom črne plesni in puščajočih stropov.

Par je najemodajalcu prvič poročal o puščanju marca 2019, od takrat pa ga na to stalno opozarja. Ker jima je soseska zelo všeč, še vedno upata, da se bo mogoče našla rešitev. Obljubili so jim že, da bodo probleme kmalu razrešili, a se to ni zgodilo.

S svojim protestom želita opozoriti na slabe razmere v katerih so najemniki, predvsem iz bolj ranljivih skupin, prisiljeni živeti, saj se najemodajalci za njih preprosto ne zmenijo. Popravil in vzdrževanja pogosto ne izvršujejo, tudi če to večkrat obljubijo - prav tako jih za to ne doleti nikakršna kazen ali državna kontrola.