Znanstveniki se trudijo razkriti čimveč o tem, zakaj nekateri pri okužbi s korona virusom zbolijo za hujšo obliko bolezni, ki je lahko smrtno nevarna, drugi pa z lažjo ali pa sploh ne. Pri tem preučujejo marsikaj - od starosti, krvne skupine, življenjskih navad obolelih ali okuženih, pa vse do njihovega genetskega materiala.
Že nekaj let vemo, da sodobni ljudje - predvsem belopolti ljudje iz Evrope in Azije v svojih celicah prenašamo tudi nekaj genov, ki so nam jih zapustili naši človeški sorodniki iz preteklosti, neandertalci.
In prav ti geni naj bi bili povezani tudi s tem, kako dobro "prenašamo" oz. se "upremo" okužbi z virusom Sars-Cov-2.
Še lani so znanstveniki objavili izsledke raziskave, ki je razkrila, da neandertalskimi geni v sodobnem človeku zmanjšajo zmožnosti telesa, da se bodi z virusom - torej da povečujejo možnost za razvoj hude oblike Covida-19.
Zdaj najnovejše raziskave kažejo, da niso vsi neandertalski geni slabi. Odkrili so tri nove gene, ki so identični genom, ki so jih našli v 50.000 let starih ostankih neandertalca s Hrvaškega in dveh, še starejših, iz Sibirije. Ti geni naj bi ljudjem, ki jih imajo, kar za 20 odstotkov zmanjšali možnost, da ob okužbi zbolijo za hudo oblikom saj ob okužbi s koronavirusom sprožijo izdelavo encimov, ki ovirajo razmnoževanje virusa v človeških celicah.
Znanstveniki domnevajo, da so se ti "obrambni" geni razvili v preteklosti, morda ob podobni epidemiji ali celo pandemiji virusov, sorodnih sedanjemu virusu Sars-Cov-2.