Zanimivosti

Špinačo so naučili pošiljati elektronsko pošto

kl
3. 2. 2021, 08.30
Deli članek:

In to nam lahko pomaga pri opozorilih o klimatskih spremembah.

splet
Špinača lahko pošilja elektronsko pošto

Zveni kot znanstvena fantastika, kajne? Ali nekaj norega, nemogočega ... Pa vendar je res.

Seveda špinače niso naučili sedeti za računalnikom in tipkati na tipkovnico.  So pa inženirji na ameriškem MIT (Massachusets Institute of Technology) špinačo pretvorili v senzor, ki lahko zazna prisotnost določenih dušikovih spojin - nitroaromatov - v vodi. Te spojine so pogosto del eksplozivov. Signal o prisotnosti spojin korenine pošljejo v liste, kjer drobni delci - nanotubuli - oddajo določen signal, ki ga lahko zaznajo infrardeče kamere, te pa so povezane z računalniki, ki potem preko omrežja pošljejo elektronsko pošto z opozorilom znanstvenikom.

Opisani poskus je del širše raziskave o nastitvi elektronskih elementov in sistemov v rastline. Tehnologija, ki jo pri tem uporabljajo, je znana kot "rastlinska nanobiotika" in ima za cilj rastlinam podeliti nove možnosti.

"Rastline so v resnici zelo dobri analitični kemiki," razlaga profesor Michael Strano, ki vodi raziskave. "V zemlji imajo razvejano mrežo korenin, s katerimi neprestano črpajo vodo, imajo pa tudi sistem, s katerim to vodo transportirajo do listov."

"Poskus je tudi prikaz, kako lahko preskočimo ovire v komunikaciji med rastlino in človekom," še dodaja.

Čeprav je bil namen poskusa zaznavanje eksplozivov, pa Strano in njegovi kolegi verjamejo, da je mogoče princip uporabiti tudi v druge namene - opozorila ob onesnaženjih in drugih okoljskih stanjih. Rastline namreč s črpanjem snovi iz okolja pridobivajo veliko podatkov o stanju le-tega in bi jih tako lahko uporabili kot monitorje sprememb v okolju - kar do neke mere sicer že počnemo, recimo pri ugotavljanju prisotnosti težkih kovin. Vendar pa nam doslej rastline tega niso mogle sporočiti drugače, kot z videzom ali tako, da smo jih pri preiskavah uničili.

"Rastline se tudi zelo odzivajo na spremembe v okolju," pravi Strano. "Že dolgo pred nami vedo, ali bo prišlo do suše. Zaznajo lahko majhne spremembe v lastnostih zemlje in vode. Če bi lahko prodrli v te signale, ki pri rastlinah potekajo na kemični ravni, bi imeli na voljo obilje informacij."