V severozahodni španski pokrajini je ukrep začel veljati danes. Prepoved kajenja tako velja za vse bare in restavracije pa tudi ulice.
Galicija je prva španska pokrajina, ki je uvedla popolno prepoved kajenja tudi na odprtih javnih prostorih, o podobnem pa menda razmišljajo tudi druge španske pokrajine.
Španija trenutno doživlja največjo stopnjo novih okužb v zahodni Evropi - ta se je avgusta povečala za desetkrat v primerjavi z junijem. Takrat so v Španiji zaznali 150 novih okužb, samo v prvi polovici avgusta pa že več kot 1.500 - natančneje 1.690, kar je število vseh okuženih v državi dvignilo na skoraj 330.000.
Galicijske oblasti ukrep opravičujejo z raziskavo, ki jo je opravilo špansko zdravstveno ministrstvo pred mesecem dni in ta je pokazala povezavo med kajenjem in širjenjem okužbe. Kadilci naj bi namreč med izdihovanjem cigaretnega dima v okolje širili tudi kapljice iz ustne in nosne votline, te pa pri okuženih vsebujejo tudi viruse. V raziskavi je še navedeno, da kadilci tvegajo okužbo tudi s tem, da se z morebiti okuženimi rokami dotikajo cigaretnih filtrov. Tvegajo pa tudi težjo obliko bolezni, če se okužijo, saj kajenje v kakršnikoli obliki oslabi delovanje pljuč.
"Neomejeno kajenje brez upoštevanja socialne distance predstavlja visoko tveganje za okužbo," je na novinarski konferenci dejal predsednik Galicije Alberto Núñez Feijóo. "Zavedamo se, da ukrep pri kadilcih ne bo priljubljen, vendar menim, da smo v izrednih razmerah," je dodal član zdravstvenega odbora, ki svetuje vladi.
Podobne ukrepe so uvedli tudi drugod po svetu. V Južnoafriški republiki na primer, je že od marca prepovedana prodaja vseh tobačnih izdelkov.
Iz Velike Britanije medtem poročajo, da naj bi od začetka pandemije kajenje opustilo več kot milijon ljudi. Tamkajšnja vlada namreč poudarja, da so kadilci bolj podvrženi tveganju, da se bo pri okužbi s koronavirusom pri njih razvila tudi pljučnica.