Zanimivosti

Vreme Solzam svetega Lovrenca ne bo naklonjeno

kl
12. 8. 2020, 11.05
Deli članek:

Nocoj naj bi letošnji meteorski dež, ki se vsako leto zgodi v prvi polovici avgusta, vrh dosegel nocoj.

Profimedia
Letos bodo opazovanje dežja utrinkov motili oblaki in megla.

Perzeidi, kot poletnemu roju utrinkov pravijo astronomi so vsakoleten pojav, ki se začne sicer že julija in traja skoraj do konca avgusta, višek pa doseže okoli 10. avgusta, ko goduje Sv. Lovrenc, zato je v ljudskem izročilu dobil ime "Solze Svetega Lovrenca".

Takrat Zemlja namreč zaide v glavnino tega "roja", ki so v resnici ostanki kometa Swift-Tuttle, ki se v notranje osončje vrača približno vsakih 133,5 let, na svoji poti pa pušča "ostanke" - vesoljski prah. Ta na našem nebu zasije kot utrinek, ko Zemlja zdrvi skozenj.

severe-weather.eu
Vidnost viška Perzeidov v Evropi 2020

Letošnjemu višku meteorskega dežja pa žal vreme ni naklonjeno. Vremenski portal severe-weather.eu je objavil grafike o možnostih za čisto nočno nebo v času viška. Slovenija je v območju, kjer je verjetnost za dobro opazovanje viška Perzeidov slaba. (območja z dobro vidljivostjo so označena zeleno, tista s slabo pa z rdečo).

Temu pritrjuje tudi vremenska napoved, ki pravi, da bo tudi v naslednjih dneh vreme spremenljivo z dežjem in nočno meglo.

Vendar bo Sv. Lovrenc solze točil vse do 24. avgusta, tako da boste še vedno imeli priložnost opazovati utrinke in si zaželeti kaj lepega. Prva dobra priložnost, če vremenska napoved drži, bo že v nedeljo. Seveda pa bo utrinke moč najlepe opazovati v krajih, kjer je svetlobno onesnaženje majhno - recimo v hribih ali oh-kako-romantično sredi morja.

In še zanimivost - komet Swift-Tuttle, ki je "mati" avgustovskih utrinkov, bi po napovedi astronomov lahko leta 2126, ko se bo vrnil, treščil v Zemljo ali Luno. Glede na to, da je njegov premer kar 26 kilometrov, kar je več od kometa, ki je pred milijoni let "zbrisal" dinozavre, se v tem primeru našemu planetu ne obeta nič dobrega. Ampak, še imamo čas do takrat, kajne?