Amarant

Spoznajmo obredno žito Aztekov in Inkov

Z.F.
27. 10. 2019, 11.09
Deli članek:

Jesen in zima po navadi na jedilnike prineseta nekoliko bolj krepko, a prevečkrat tudi težko hrano. Tokrat vam predstavljamo amarant, psevdožito, ki je primerno tudi za ljudi z glutensko intoleranco.

dreamstime
Amarant lahko uživamo kuhan, zmlet ali pečen.

Amarant je pri Aztekih igral pomembno vlogo, ne samo v prehrani, temveč tudi  pri religioznih obredih. Zaradi izjemne hranilne sestave amarant imenujejo tudi žito za moč. Mala zrnca povečujejo duševno in telesno zmogljivost, izboljšujejo razpoloženje in celo upočasnjujejo procese staranja. In poleg tega amarant ne vsebuje glutena.

Malo kalorij, veliko beljakovin

Če amaranta še niste pripravljali, je tu preprost napotek: pripravite ga povsem enako kot denimo ajdo ali riž. Delež ogljikovih hidratov je bistveno manjši kot pri drugih žitih, 100 gramov amaranta jih vsebuje le 56 gramov, pa še ti so lažje prebavljivi in počasi dvigujejo raven krvnega sladkorja. Če preverimo kalorije, ugotovimo, da jih je v 100 gramih amaranta 365, kot v približno enaki količini ajde ali kvinoje. V tej količini amarant vsebuje še sedem gramov balastnih snovi, 14 gramov beljakovin, minerale, kot so magnezij, kalcij, kalij in železo, ter vitamine A, B1, C, E in K.

Protivnetno delovanje

Nutricionisti so potrdili, da amarant vsebuje veliko sestavin, ki delujejo protivnetno. To so predvsem zdrave maščobe in peptidi. Z uživanjem amaranta lahko tako preprečimo vnetja v telesu in zmanjšamo tveganje za številne kronične bolezni, med drugim tudi različne oblike raka. Vlaknine in fitohranila pa poskrbijo za naravno zniževanje krvnega tlaka, kar posledično koristi našemu srcu in ožilju.

Kuhan, surov ali pečen

Amarant vsebuje zdrave maščobe in rastlinske sterole, ki ugodno vplivajo na raven holesterola in zmanjšujejo tveganje razvoja srčno-žilnih bolezni. 

Amarant ima nekoliko oreščkast okus. Na hitro morda spominja na mandlje ali celo lešnike. Pripravite ga lahko kot prilogo k zelenjavnim jedem, odlično se obnese v juhah, narastkih, kot priloga na splošno, kot osnova za solate ali jedi iz ponve pa tudi kot sladica. Če ga želite uživati toplega, zrnca najprej oplaknite pod tekočo vodo, nato jih vsujte v lonec, zalijte z dvojno količino vode ali zelenjavne juhe ter zavrite in kuhajte pri nizki temperaturi, dokler voda ali juha ne povre. Surovega lahko zmeljete ali zdrobite v možnarju in uporabite kot dodatek k smutijem ali sadnim krožnikom, kosmičem. Dodajte le nekaj tekočine in dobro premešajte. Lahko pa pripravite ekspandiran amarant. Ponev dobro segrejte, a ne dodajajte maščobe; vanjo stresite amarantova zrnca in pokrijte. Ko se pokanje konča, takoj odstavite, saj se zrnca hitro zažgejo.