Buče se nam v pozni jeseni ponujajo kar same. Občudujemo jih v čudovitih dekoracijah, okušamo v raznovrstnih jedeh. Njihova mehka sredica je zelo aromatična in odlična za pripravo slanih in sladkih jedi. Če še niste opravili s predsodki, ki so nekdaj buče umeščali med drugorazredno hrano, je zdaj čas, da to zelenjavo umestite na svoj jedilnik.
Polnjena buča
Sestavine za 4 osebe:
1 buča hokaido
200 g rjavih šampinjonov
400 g naribanega korenja
1 por
1 zelena paprika
2 žlici olja
100 g sladke koruze
200 g riža basmati
400 g sirnega namaza z zelišči
2 jajci
300 ml vode
150 g naribanega sira
pinjole in sončnična semena
Priprava:
1. Riž skuhamo po navodilu z embalaže in počakamo, da se ohladi. Medtem očistimo in narežemo šampinjone, por in papriko.
2. Zelenjavo popražimo na olju v ponvi, dodamo koruzo ter ostrgano in naribano korenje. Po nekaj minutah odstavimo z ognja.
3. Bučo prepolovimo, odstranimo semena in izdolbemo nekaj sredice, da dobimo dovolj prostora za nadev.
4. V skledi zmešamo zeliščni namaz z jajci in vodo. Začinimo s soljo in poprom, po želji lahko tudi s čilijem, ingverjem ali kurkumo.
5. Zelenjavno mešanico in riž dodamo omaki, premešamo in napolnimo bučni polovici. Potresemo s sirom in semeni. Pečemo eno uro v pečici, ogreti na 150 stopinj.
Pražena bučna juha
Sestavine za 4 osebe:
1 kg buče (npr. hokaido)
2 žlički olivnega olja
morska sol
2 žlički masla
1 čebula
1 žlička ingverja v prahu
3 stroki česna
1 l zelenjavne jušne osnove
125 ml jabolčnika
1 šopek listov zelene
4 žajbljevi listi
1 cimetova palčka
3 nageljnove žbice
125 g kisle smetane
muškatni orešček
sol, poper
cimet v prahu
peteršilj
Priprava:
1. Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Buči odstranimo semena in jo razrežemo na 5 cm široke krhlje. Pokapljamo jih z olivnim oljem, rahlo posolimo in položimo na pekač, pokrit s papirjem za peko. Pečemo od 25 do 30 minut.
2. Medtem v loncu razpustimo maslo. Dodamo olupljeno in sesekljano čebulo, sol in med mešanjem pražimo 2 minuti. Primešamo ingver ter olupljen in sesekljan česen, znižamo temperaturo in vse skupaj pokrito dušimo 15 minut. Vmes večkrat premešamo.
3. Zalijemo z jušno osnovo in jabolčnikom ter dodamo še popečene bučne krhlje.
4. Juho ukašimo s paličnim mešalnikom, dodamo zeliščni šopek (listi zelene, žajbelj, cimetova palčka in nageljnove žbice), zavremo in na nizki temperaturi kuhamo 20 minut. Nato odstranimo zeliščni šopek.
5. V skledi zmešamo kislo smetano z malo muškatnega oreščka, popra in cimeta. Začinimo s soljo in postrežemo k juhi. Po želji jo potresemo še s peteršiljem in cimetom.
Sladek bučni narastek
Sestavine za 6 oseb:
200 g muškatne buče
100 g mandljevih piškotov (Amaretti)
maslo in sladkor za modelčke
100 g masla
4 jajca
3 žlice moke
sol
75 g sladkorja
sladkor v prahu
Priprava:
1. Pečico ogrejemo na 220 stopinj. Bučo olupimo in na drobno nakockamo, piškote zdrobimo, modelčke za narastke namastimo in potresemo s sladkorjem. Globok pekač obložimo s papirjem za peko.
2. Ločimo rumenjake od beljakov. Zmehčano maslo penasto stepemo, mu dodamo moko ter med mešanjem drugega za drugim še rumenjake. Beljake s soljo stepemo v čvrst sneg, pri čemer postopoma dodajamo sladkor. Bučo in piškote previdno vmešamo v masleno zmes, nazadnje dodamo sneg.
3. V pripravljen globok pekač nalijemo toliko vrele vode, da bo segala do tretjine modelov za narastke. Zmes vlijemo v šest modelov in jih postavimo v vodno kopel. Pekač nato previdno potisnemo v pečico in pečemo 20 minut.
4. Pečene narastke potresemo s sladkorjem v prahu in takoj postrežemo.
Bučni vaflji s sirom in drobnjakom
Sestavine za 4 osebe:
200 g buče hokaido
75 g ementalca
75 g mehkega masla
4 jajca
150 g moke
1/2 čajne žličke pecilnega praška
80 ml mineralne vode
1 šopek drobnjaka
1 čajna žlička limoninega soka
200 g kisle smetane
malo olja
sol, poper
muškatni orešček
Priprava:
1. Bučo olupimo, ji odstranimo semena ter jo narežemo na kocke. Narežemo tudi sir. Maslo penasto zmešamo s ščepcem soli, nato pa drugo za drugim med mešanjem dodajamo jajca.
2. Bučo in sir stresemo v jajčno mešanico, potresemo z moko in pecilnim praškom ter premešamo. Začinimo s soljo, poprom in muškatnim oreščkom. Dodamo toliko mineralne vode (50-80 ml), da dobimo gladko tekoče testo.
3. Pekač za vaflje segrejemo in premažemo z oljem. Drugega za drugim spečemo vaflje.
4. Drobnjak umijemo, osušimo in sesekljamo. S ščepcem soli in limoninim sokom ga zamešamo v kislo smetano. Postrežemo k vafljem.