Ravno prav debela rezina šunke v odišavljeni hrustljavi skorjici je nekaj čudovitega. S hrenom in drugimi prilogami z velikonočne mize ter ob kozarcu rdečega vina se jed spremeni v nekaj, na kar je bilo vredno čakati vse leto.
Priprava šunke v testu se posreči tudi manj veščim pekom in kuharjem, če upoštevajo nekaj zakonitosti. Vredno se je potruditi, trdimo mi. Za vas smo zbrali nasvete, s katerimi bo velikonočna jed zagotovo uspela. Izdelovalcem v slavo in jedcem v užitek!
1. Kakšno šunko izberemo? Najboljši bo kos prekajene šunke, ki je aromatičen in obenem ne premasten, saj bi maščoba lahko vplivala na hrustljavost skorjice.
2. Izberemo še ustrezno obliko: šunka naj spominja na štruco ali hlebček. Neenakomerni kosi niso primerni, saj bi se na enem delu preveč, na drugem premalo zapekli.
3. Šunko skuhamo v vodi, da izgubi morebitno slanost, in jo v tej isti vodi tudi ohladimo. Če je šunka preslana, vodo zamenjamo in še enkrat zavremo.
4. Šunko temeljito osušimo. Za to uporabimo kuhinjski prtiček. Mokra šunka bi slabo vplivala na hrustljavost testa.
5. Razmerje med testom in šunko je okvirno: za 1 kg šunke pripravimo testo, ki ga zamesimo iz 400 g moke in drugih sestavin za krušno testo.
6. Testo naj bo mehko in voljno, vzhaja naj vsaj eno uro, nato ga spet pregnetemo in razvaljamo na debelino 2 centimetra.
7. Šunko na tanko premažemo z gorčico in položimo na sredino razvaljanega testa, nato jo s testom ovijemo z vseh strani. Vse robove s prsti stisnemo in tesno zapremo.
8. Šunko položimo v pekač tako, da so robovi skriti, torej na spodnji strani, zgornja stran pa je gladka. Tako naj šunka v testu vzhaja še od 15 do 20 minut.
9. Pečico segrejemo na 200 stopinj ali na 180 stopinj Celzija, če uporabljamo ventilatorsko.
10. Preden damo šunko v pečico, jo okrasimo z vzorčki iz testa in vanjo naredimo nekaj zarez, skozi katere bo med pečenjem izhajala para. Testo se bo tako lažje zapeklo.
11. Po želji jo premažemo s stepenim jajcem ali rumenjakom. Na premazanih delih bo testo temnejše barve.
12. Pečemo jo približno 50 minut, pri tem opazujemo, kako zapečena je skorjica. Zadnjih 15 minut lahko šunko pokrijemo z aluminijasto folijo, da se zapeče, a površina ne potemni in se ne izsuši.
13. Razrežemo jo, ko se že skoraj povsem ohladi, sicer bi skorjica razpadla in kosi ne bi bili lepega videza.
Različice:
· Uporabimo polnozrnato moko. Šunka bo tako imela bolj rustikalen videz, testo pa bo okusnejše.
· Površino lahko potresemo še z mešanico semen, da bo skorjica še bolj hrustljava.
· Uporabimo oglat model za peko, ki ga obložimo s testom. Vanj naložimo na majhne koščke narezano šunko in v sredino dodamo še v trdo kuhana jajca, nato pa model obrnemo na pekač, vanj naredimo zareze in ga spečemo po opisanem postopku. Rezine bodo zanimive zaradi jajčne sredice.