Sirove kroglice
Za 30 kroglic
Priprava: 30 minut
Sestavine: 200 g sirčka rikota * 20 g sezamovega semena * šopek rukole * 100 g naribanega parmezana * sol * poper.
Priprava: V teflonski ponvi brez maščobe pražimo sezamovo seme, da zadiši, ne sme pa se rjavo obarvati. Rukolo oplaknemo, osušimo in na drobno sesekljamo. V skledi gladko razmešamo sirček, parmezan, sol in poper, da dobimo pikantno zmes. Z mokrimi rokami (pomagamo pa si tudi z žličko) oblikujemo iz nje 30 kroglic. Nekatere kroglice povaljamo v sezamovem semenu, druge v sesekljani rukoli. Kroglice zložimo na pladenj, pokrijemo s prozorno folijo in postavimo za nekaj časa v hladilnik, da postanejo čvrstejše.
Spomladanska solata z jajci in rakci
Za 4 osebe
Priprava: 25 minut
Sestavine: 6 v trdo kuhanih jajc * 150 g mlade špinače * 150 g motovilca * 1 dozorel avokado * 150 g repkov velikih kozic (z lupino) * 1 žlica olja; * za majonezo: 1 žlička medu * 1 bio limeta * sol * 1 žlička medu * 10 g sveže naribanega ingverja * 150 ml rastlinskega olja * 100 g polnomastnega jogurta * 1 rdeča paprika.
Priprava: Najprej zmešamo majonezo. Ostrgamo lupinico 1 limete in iztisnemo limetin sok. Sesekljamo pol paprike. V visoko mešalno posodo damo 1 jajce, 1 žličko limetinega soka, pol žličke soli in med. V posodo postavimo na dno palični mešalnik in ga vključimo na najvišjo stopnjo. Med sekljanjem zelo počasi dvigamo mešalnik, da se sestavine povežejo v gosto majonezo. Dodamo limetino lupinico, nariban svež ingver in na drobno sesekljano papriko. Primešamo jogurt (po okusu), solimo in okisamo z limetinim sokom. Postavimo na hladno. V trdo kuhana jajca olupimo in prerežemo na pol. Špinačo očistimo in operemo, prav tako motovilec. Avokado prerežemo, odstranimo koščico, sadno meso pa z žlico izluščimo iz lupine. Avokado narežemo na koščke in takoj pokapljamo z limetinim sokom. Repke kozic očistimo (na spodnji strani zarežemo in izvlečemo temno črevo), oplaknemo, osušimo in pečemo v ponvi na vročem olju 5 minut. Med pečenjem jih obrnemo. Pustimo, da se ohladijo. V skledo damo špinačne liste in motovilec. Zabelimo s solatnim prelivom, ki ga zmešamo iz malo olja, limetinega soka in soli, ter rahlo premešamo. Dodamo avokado, jajčne polovice in ohlajene kozice. Prelijemo z nekaj majoneze. Preostalo majonezo postavimo na mizo, da si z njo vsak še po okusu izboljša solato.
Hladna špargljeva juha
Za 12 oseb
Priprava: 45 minut
Kuhanje in hlajenje: 30 minut
Sestavine: 1,5 kg zelenih špargljev * 1 liter piščančje juhe * 5 dl vode * 2 pora * 2 žlici oljčnega olja * sol * poper * 2 stroka česna * 150 g mladih špinačnih listov * 1,25 ml smetane * 1 žlica limoninega soka.
Priprava: Spodnjo polovico špargljevih stebel olupimo. Olupke damo v lonec, prilijemo juho in vodo ter pristavimo. Ko tekočina zavre, zmanjšamo ogenj in kuhamo 10 minut. Juho precedimo, olupke zavržemo. Zgornje dele špargljev z vršički (približno 24 kosov) odrežemo in prihranimo. Preostanek špargljev narežemo na kolesca. Por očistimo, izperemo pod tekočo vodo ter narežemo svetlo zelene in bele dele na kolesca. V loncu segrejemo olje, dodamo narezan por in pol žličke soli. Pražimo od 4 do 7 minut in vmes večkrat premešamo. Dodamo narezane koščke špargljev in česen ter pražimo še 4 minute, da se česen zmehča. Zalijemo z juho in solimo (pol žličke soli). Ko juha zavre, kuhamo na šibkem ognju v delno pokritem loncu od 20 do 25 minut. Primešamo špinačo in prevremo, da listi ovenijo. Medtem ko se juha kuha, damo prihranjene vršičke špargljev in malo vode v kozico ter kuhamo, da so vršički še nekoliko čvrsti. Juho s porom, špinačo in šparglji zmeljemo s paličnim mešalnikom, da je kremasto gladka. Primešamo smetano in sveže mlet poper. V pokriti posodi postavimo v hladilnik za najmanj 4 ure, lahko tudi čez noč. Tik preden juho nalijemo v skodelice ali kozarce, ji primešamo limonin sok. Vsak kozarec ali skodelico okrasimo z 2 špargljevima vršičkoma.
Pečeno mlado korenje
Za 6 oseb
Priprava: 10 minut
Pečenje: 20 minut
Sestavine: 750 g mladega korenja (oranžnega in rumenega skupaj) * 4 žlice masla * 2 žlici limoninega soka * svež drobnjak za okrasitev.
Priprava: Pečico ogrejemo na 220 stopinj. Pekač obložimo z aluminijevo folijo. Korenje očistimo in skrtačimo, po želji ga ostrgamo, na vrhu pa pustimo šopek zelenja za okras. Korenje zložimo v enojni plasti na pekač, ga premažemo s staljenim maslom ter začinimo s četrt žličke soli in pol žličke sveže mletega popra. Pekač postavimo v vročo pečico in pečemo korenje od 20 do 25 minut, da je mehko in nekoliko zapečeno. Pokapljamo z limoninim sokom in potresemo z narezanim drobnjakom. Postrežemo toplo, lahko pa tudi ohlajeno.
Jajčni mafini s šunko in špinačo
Za 12 mafinov
Priprava: 20 minut
Pečenje: 30 minut
Sestavine: 6 jajc * 1,5 skodelice mleka * 0,75 skodelice nadrobljenega svežega kozjega sira * 150 g prevretih, sesekljanih in odcejenih listov mlade špinače * 200 g na trakce narezanih rezin šunke * pol skodelice sesekljane pečene paprike.
Priprava: Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Namastimo vdolbine modela za mafine. V skledi stepemo jajca, mleko, četrt žličke soli in ščep mletega popra. Primešamo nadrobljen sirček, sesekljano špinačo in sesekljano pečeno papriko. Zmes porazdelimo v vdolbine pekača. Na vrh damo narezano šunko ali pršut. Pekač postavimo v pečico in pečemo od 20 do 25 minut, toliko, da zmes zakrkne tudi v sredini. Pekač postavimo za 5 minut na rešetkast podstavek. Ko se pečeni mafini malo ohladijo, jih preložimo na pladenj in postrežemo tople.
Nasvet: Jajčne mafine lahko spečemo že dan ali dva prej in jih hranimo v hladilniku, potem pa jih za 30 sekund pogrejemo v mikrovalovni pečici.
Pikantna velikonočna pogača
Za 6 kosov (tortni model s premerom 26 cm)
Priprava: 1 ura
Pečenje: 1 ura
Sestavine: 1 kg špinače * sol * sveže nariban muškatni orešček * 2 žlici oljčnega olja * 450 g zamrznjenega listnatega testa (6 listov) * 8 jajc * 500 g sirčka rikota * 60 g naribanega parmezana * moka za delovno površino * oljčno olje za premaz.
Priprava: Špinačo očistimo: stebla odrežemo in zavržemo, liste pa operemo. V široki kozici pristavimo osoljeno vodo, da zavre. Dodamo špinačo in jo kuhamo (blanširamo) od 2 do 3 minute, da se sesede. Odcedimo jo na cedilu in takoj prelijemo z mrzlo vodo, da ohrani zeleno barvo. Ko se špinača ohladi, jo dobro iztisnemo, na drobno sesekljamo ter v skledi pomešamo z oljem in muškatnim oreščkom. Solimo po okusu. Listnato testo odtalimo. V kozici pristavimo 6 jajc in jih pustimo, da vrejo 7 minut. Odcedimo jih, prelijemo z mrzlo vodo in nato olupimo. V drugi skledi zmešamo sirček, preostali 2 jajci in 40 g parmezana. Dodamo in primešamo špinačo. Pečico ogrejemo na 175 stopinj. Zložimo po 2 lista listnatega testa in ju na pomokani delovni površini razvaljamo v ploščo. Dve razvaljani plošči naj bosta precej večji od modela, tretja, ki bo za pokrov, pa naj bo velika kot model. Eno od večjih plošč položimo v model – sega naj čez robove modela. Namažemo z oljem in pokrijemo z drugo večjo ploščo. Na testo v modelu naložimo špinačni nadev in ga poravnamo. V nadev potaknemo 6 v trdo kuhanih jajc s koničastim koncem navzdol. Potresemo s preostalim parmezanom. Manjšo ploščo namažemo z oljem in položimo preko nadeva. Testo spodnjih plošč, ki visi čez rob, zavihamo navznoter in pritisnemo k robu – nastane odebeljen okrasni rob. Z zobotrebcem večkrat prebodemo testo na vrhu nadeva, da bo lahko med peko uhajala sopara. Model postavimo v ogreto pečico na srednjo rešetko. Pogačo pečemo 1 uro. Preden jo razrežemo, naj se malo ohladi.
Ajdove palačinke s šparglji
Za 12 palačink
Priprava: 25 minut
Pečenje: 35 minut
Sestavine: 100 g ajdove moke * 100 g pšenične moke * pol žličke jedilne sode * 285 ml pinjenca * 1 stepeno jajce * 50 g staljenega masla * 2 žlički rastlinskega olja * 18 zelenih špargljev * 140 g dimljenega lososa (ali šunke) * 150 ml kisle smetane * limonini krhlji za okrasitev.
Priprava: Pečico ogrejemo na 120 stopinj. V eni skledi pomešamo ajdovo in pšenično moko, pol žličke soli ter sodo. V drugi skledi razžvrkljamo pinjenec, jajce in 3 žlice staljenega masla. Med stepanjem počasi dodajamo mešanico moke, da dobimo gladko testo. Na zmernem ognju segrejemo teflonsko ponev. Dodamo preostanek masla in olje ter očiščene, narezane šparglje – lahko jih narežemo na kolesca, lahko pa stebla razpolovimo najprej podolžno, nato še počez. Šparglje pražimo in obračamo od 3 do 4 minute, da so skoraj mehki. Zmanjšamo ogenj in poberemo vse šparglje, pustimo le 2 kupčka (ali 2 skupini po 3 koščke stebel). Z zajemalko prelijemo vsak kupček s testom, da nastane majhna, okrogla palačinka. Šparglji so prekriti s testom. Palačinki pečemo, da se začnejo na površini delati mehurčki (od 2 do 3 minute). Nato ju obrnemo in pečemo še od 1 do 2 minuti z druge strani. Poberemo ju iz ponve in shranimo na toplem, v ogreti pečici. Na enak način spečemo iz preostalega testa in špargljev še 10 palačink. Palačinke obložimo z rezinami dimljenega lososa (ali šunke), dodamo kanec kisle smetane in popramo, vsak pa si po okusu pokaplja jed še z malo limoninega soka.
Velikonočna korenčkova torta
Za 12 kosov
Priprava: 30 minut
Pečenje: 40 minut
Sestavine: 375 g naribanega korenja * 250 g moke * 250 g sladkorja * 200 g mletih mandljev * 2,5 dl olja nevtralnega okusa * 2 žlički pecilnega praška * 1 žlička mletega cimeta * 4 jajca; * za okrasitev: sladkor v prahu * korenčki iz marcipana ali pisana sladkorna jajčka.
Priprava: Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Dobro namastimo tortni model. V skledo damo sladkor, jajca in cimet. Penasto umešamo z električnim ročnim mešalnikom. Prilijemo olje in gladko razmešamo. Med mešanjem dodajamo mlete mandlje in naribano korenje. V manjši skledi pomešamo moko in pecilni prašek. Presejemo na korenčkovo mešanico in premešamo, da dobimo testo. S testom napolnimo pripravljeni model. Postavimo v pečico in pečemo na srednji rešetki 40 minut. Model postavimo na rešetkast podstavek in pustimo torto, da se ohladi. Potem jo na debelo posipamo s sladkorjem v prahu in okrasimo s korenčki iz marcipana ali s sladkornimi jajčki.