Zanimivosti

Išče se najbolj nasmejan krof

Stane Mažgon, Zarja
7. 2. 2018, 15.59
Posodobljeno: 7. 2. 2018, 16.12
Deli članek:

... s kvasom Fala

Revija Zarja

Naj takoj dvigne roko tisti, ki ne mara krofov! Pravilno smo sklepali, nikogar ni med nami, ki ne bi vsaj za pusta z veseljem zagrizel v mehek, sladek in dišeč krof. To je dobrota, ki poživi duha in telo.

Vse v zvezi s krofi je prijetno: najprej to, da nastajajo doma, v topli kuhinji. Vsak, mali ali veliki družinski član, lahko pomaga pri izdelavi. In potem skupaj opazujejo, kako testo vzhaja. Sledi oblikovanje in cvrenje krofov, nato še najlepši del: krofi so pred nami, vabljivi in zapeljivi. Ko ugriznemo v pravkar ocvrtega, pozabimo na vse tegobe tega sveta. S tem bi se strinjal tudi Pust.

Za vse, ki doma izdelujejo krofe, smo pripravili presenečenje! Krofe bomo tokrat naredili po klasičnem postopku, dodali pa jim bomo še nekaj ustvarjalne in oblikovalske spretnosti. Zato revija Zarja in podjetje Bonopan, ki skrbi za blagovno znamko kvasa Fala, objavljata NATEČAJ ZA NAJBOLJ NASMEJAN KROF

Kako lahko sodelujete?

Vse je zelo preprosto, ob tem pa še zabavno:

-Uporabite naš recept ali poiščite katerega od tradicionalnih receptov za krofe. Povprašajte mame babice, sosede, tete, botre in znance, ali poznajo kakšen recept za odlične krofe.

-Vzemite si čas in jih pripravite, tako kot je opisano v receptu.

-Ko so krofi ocvrti in ohlajeni, sledi izziv –

oblikujte nasmejan krof.

Pri tem pustite domišljiji prosto pot. Uporabite različne sestavine in materiale, od šablon, ki jih izrežete iz papirja, nato pa krofe potresete s sladkorjem v prahu, do čokoladnih in sadnih prelivov vseh barv. Po krofih lahko potresate sladka zrnca, s pisali za krašenje sladic lahko nanje narišete nasmejane poteze. Odlična je kombinacija bele in temne čokolade.

Dovoljeno je vse, kar nas bo, ko bomo nasmejane krofe ocenjevali, navdušilo in spravilo v dobro voljo! Vsi materiali in okraski morajo biti kljub vsemu takšni, da jih je mogoče skupaj s krofi tudi pojesti. 

Revija Zarja
Predlagamo, da vsak družinski član izdela svoj krof.

Namig za ustvarjanje: vsak družinski član naj izdela svoj nasmejani krof.

Še zadnji korak: posredujte nam čim zanimivejše fotografije svojih izdelkov! (Naslov za pošiljanje: zarja@media24.si ali po pošti na naslov Revija Zarja, Vevška c. 52, 1260 Ljubljana Polje). Zraven napišite kratek komentar ali ime svojega izdelka, torej nasmejanega krofa.

Ne pozabite: pripišite svoje podatke: ime in priimek, naslov, telefonsko številko in elektronski naslov, da vas bomo lahko poklicali, če bomo ocenili, da ste si prislužili nagrado! Objavili bomo le ime, priimek in kraj nagrajencev.

Izdelke na fotografijah bo komisija pregledala in stopila v stik z izbranimi ustvarjalci. Predstavili bodo lahko svojo zamisel in način njene izdelave.

Najboljše čakajo nagrade!

Nekaj ustvarjalcev in najlepše nasmejane krofe bomo predstavili v reviji Zarja. Objavili bomo, kdo si po oceni komisije zasluži lepe nagrade, ki bodo razveselile vso družino:

1. VELIKA NAGRADA: družinski vikendpaket v Termah Čatež

Hotel Toplice **** (2 odrasli osebi in 2 otroka, polpenzion)

2. in 3. nagrada: celodnevno družinsko kopanje v Termah Čatež

(2 odrasli osebi in 2 otroka)

In še : 10 uporabnih nagrad za otroke blagovne znamke Fala

Revija Zarja
Velika nagrada je družinski vikendpaket v Termah Čatež.

Skrivnost dobrih krofov

Za nasvete in recept ob natečaju ne bi mogli najti primernejše osebe, kot je Mirjam Kavčič. Več kot deset let je že direktorica logaškega podjetja Bonopan,  ki je hčerinska družba skupine Lesaffre, pod okriljem katere nastaja tudi kvas uveljavljene znamke Fala. Po izobrazbi je magistrica ekonomskih znanosti, obenem pa velika mojstrica izdelave domačega kvašenega peciva.

Kaj je pomembno, ko pripravljamo domače krofe?

Za dobro pecivo so pomembne kakovostne sestavine, od moke do jajc in dodatkov, ki naredijo krofe aromatične in tako okusne. Z jajci ne smemo varčevati – uporabimo le rumenjake! Rum, limonina lupinica, vanilja pa bodo zagotovili, da nas bo okus navdušil. Pri pripravi testa za krofe uporabimo večjo količino kvasa, kot smo vajeni pri peki kruha ali drugega peciva. Testo je namreč bogato s sladkorji, takšna sestava pa ima negativen vpliv na kvasovke. Da bi se izognili prevelikemu vpijanju olja, moramo zagotoviti pravo temperaturo olja med cvrtjem, v testo pa dodamo nekaj olja ali masla. Testo brez maščobe bi med cvrtjem vpijalo olje, kar bi krofom dalo neprijeten okus. Zelo uporabna zvijača proti vpijanju olja je tudi oblikovanje skorjice na površini krofov. Ko so primerno vzhajani, jih za kratek čas postavimo na hladno, da na površini krofa nastane skorjica. Še en nasvet: večkrat je treba poskusiti. Tako se bomo naučili zamesiti testo, oblikovati lepe kroglice in jih cvreti, da krofi ne bodo znotraj surovi ali zunaj preveč obarvani.

Revija Zarja
Za nasvete in recept ob natečaju smo prosili Mirjam Kavčič.

Pustni krofi

Sestavine: 1,5 kocke kvasa Fala, 800 g bele moke, 200 g kisle smetane, 60 g sladkorja, 40 g masla, 200 ml mleka, 100 ml ruma, 7 rumenjakov, 1 pecilni prašek, naribana lupinica 1 limone, 3 žličke soli, 1 vrečka vaniljevega sladkorja, marelična marmelada.

Priprava: Moko presejemo in ji primešamo pecilni prašek. Nad soparo zmešamo rumenjake, sladkor in rum ter penasto zmes dodamo moki. Kvas Fala raztopimo v mlačnem mleku, ga prilijemo k moki, dodamo lupinico neškropljene limone, vaniljev sladkor, zmehčano maslo in sol ter zamesimo gladko testo. Pokrijemo ga in pustimo vzhajati na toplem. 

Testo spet pregnetemo (stepemo s kuhalnico) in damo še enkrat vzhajat. Drugič vzhajano testo stresemo na delovno površino,  pregnetemo, oblikujemo v valj in tega razrežemo na približno 80 g težke koščke. V dlaneh jih oblikujemo v kroglice, ki jih damo ponovno vzhajat na toplo. Vzhajane krofe ocvremo v vroči maščobi – najprej tri minute na eni strani, nato še na drugi. Ko jih cvremo na prvi strani, posodo pokrijemo s pokrovko. Ko se cvrejo na drugi strani, mora biti posoda odkrita.  Krofe poberemo iz maščobe, položimo na papirnato servieto, da vpijejo odvečno maščobo, in jih še vroče napolnimo z marelično marmelado. Ko se ohladijo, jih posujemo z mletim sladkorjem.

Revija Zarja
Revija Zarja in kvas Fala objavljata natečaj.