Vsekakor drži, da je divji kostanj zelo uporaben v zdravilne namene; pomaga pri oteklih nogah, krčnih žilah, hemoroidih in drugih težavah. Veliko manj pa poznamo uporabo divjega kostanja kot sredstva za pranje in čiščenje.
OSEBNA NEGA IN ČIŠČENJE
Divji kostanj se je nekoč uporabljal tako za osebno nego kot za pranje perila, pomivanje tal, posode in drugih površin. Vsebuje namreč saponin escin, ki ga sicer najdemo tudi v jegliču, bršljanu, brezi in preslici. Saponini v kombinaciji z vodo povzročajo penjenje, emulgiranje in disperzijo, to pa je odlično za čiščenje – tako telesa kot perila in prostorov.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
KAKO PRIPRAVIMO
Za izdelavo čistilnih sredstev oziroma milnice boste potrebovali plodove, ki jih boste v tem času našli skorajda povsod. Še sveže plodove čim bolj na drobno narežite, nič pa ne bo narobe, če jih boste zdrobili. Tako pripravljene lahko tudi posušite in shranite za vse leto ter jih uporabljate, ko jih potrebujete. Za pripravo milnice oziroma čistila potrebujete tri narezane sveže kostanje (ali dve žlici posušenih); nasujte jih v steklen kozarec in prelijte z decilitrom vroče vode. Nato pustite čez noč, precedite ter tekočino uporabite za čiščenje, pranje perila ali umivanje.
PA UPORABA?
Tekočina je uporabna kot pralni prašek, s katerim lahko perete tudi močno umazano perilo. Pri pranju belega perila dodajte žlico sode bikarbone. Prav tako je uporabna za pomivanje posode ter čiščenje drugih površin v gospodinjstvu (tla, leseno pohištvo, ogledala, okna in drugo). Če boste tekočino uporabljali za osebno higieno, z njo ravnajte enako kot s tekočim milom. Sicer ne vsebuje vonja, vendar odlično odstrani odmrle celice in blagodejno vpliva na kožo. Uporabljate jo lahko tudi za umivanje las.