Med ljubitelji rastlin in vrtičkarji, ki iščejo zanimive in manj znane sorte paradižnika, se jih vse več zaveda, da je izbira kakovostnih sadik in ustreznih sort paradižnika zelo pomembna za dober pridelek. »Če jih kupujemo, izberimo take, ki imajo čvrsto steblo in temnozeleno barvo. Pri doma vzgojenih za sajenje izberimo tiste rastline, ki so najbolj čvrste. Sadike pred sajenjem na vrt nato utrjujemo. To pomeni, da jih čez dan postavljamo na toplo in zelo svetlo mesto na prostem, vendar ne na močno sonce. To bi namreč lahko ožgalo liste mladih rastlin,« svetuje Stanka Fišer, dipl. inž. agronomije in hortikulture, ki je zadnjih sedem let zaposlena v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani in tudi sama doma z ljubeznijo do rastlin neguje okrasni in zelenjavni vrt.
Najboljše sorte pelatov in češnjevcev
Med letošnjimi sadikami ima še posebno okusne plodove sorta Marmande, ki ima velike plodove, izrazito aromo in vonj paradižnika, kot se ga spominjamo. »Paradižnik sorte Horus F1 spada med hibride, ki so odpornejši proti bolezni in imajo večji pridelek. Plodove tvori v grozdih. Paradižnik sorte Belmonte je srednje zgoden in bujne rasti, z velikimi plodovi, ki lahko tehtajo tudi kilogram. Tudi paradižnik sorte Hellfrucht je odporen proti bolezni in pokanju ob preobilnem deževju. Primeren je za sajenje na prosto,« je razložila agronomka.
Za ljubitelje pelatov sta posebno primerni sorti San Marzano F1 in Corsaro F1: »Oba sta hibrida z velikim pridelkom. Zelo sta primerna za pripravo mezg in omak, saj sta oba zelo mesnata.« Tako na vrt kot v lonce lahko sadimo paradižnike z manjšimi plodovi, tako imenovane češnjevce. »Med sadikami, ki smo jih vzgojili, sta sorti Sweet Baby in Super Sweet preizkušena rdeča češnjevca, ki bogato rodita in sta odličnega okusa, plodovi so v dolgih grozdih. Prav tako preizkušen je sladek in rumen češnjevec hruškaste oblike sorte Ildi, ki je zelo roden in zraste do 180 centimetrov v višino. Tudi sorti Golden Sunrise in Mirabelle sta zgodnja in sladka rumena češnjevca. Paradižnik Pollicino F1 je nov križanec s plodovi v obliki slive. Odlikujeta ga odličen okus in visoka rodnost. Pokončni, grmasti in kompaktni sorti paradižnika za v lonec sta Balconi Yellow in Vilma. Obe sorti sta zelo zgodnji, nizke rasti in sladkega okusa.«
S čokoladno rjavimi in vijoličnimi plodovi
Nekaj je tudi posebnežev zaradi neobičajnih barv plodov. Katere sorte paradižnikov so zaradi oblike in barve plodov še posebno primerne za popestritev solat in narezkov? »Med sadikami, ki smo jih vzgojili, je to sorta Black Russian, ki je odpornejša proti mokremu vremenu. Plodovi so okrogli in rahlo sploščeni, meso pa je čvrsto in sočno. Lupina je rdeča, a ko dozori, prehaja v temno čokoladno rjavo. Po okusu je nekoliko manj kisel oziroma sladek. Prav tako bo prava popestritev Noire Crime oziroma Black Krim, ki je srednje pozna sorta. Plod je okrogel, malo sploščen, gladek, mahagonijevo vijoličast oziroma temnoškrlatne barve, sicer pa mesnat in dobrega, sladkega okusa. Zlahka ga lepo narežemo. Po velikosti plodu je večji od drugih tako imenovanih črnih paradižnikov. Pri sladkih plodovih specifičnega okusa sorte Indigo Rose pa barva prehaja od kovinsko modre do vijolične.«