Potrpežljivosti se lahko tudi naučimo oziroma jo vadimo. Predstavljamo vam nekaj nasvetov, kako to storiti.
NE PLEŠITE, KOT OTROK ŽVIŽGA
Pet minut
Ko vas otrok prosi, ali lahko ostane še nekaj časa na igrišču, mu jih občasno podarite. Tako boste odličen zgled, kaj pomeni potrpežljivost.
Nekateri starši prihitijo, takoj ko jih otrok pokliče, s čimer mu le potrjujejo, da so mu nenehno na voljo. Namesto tega mu raje odgovorite, da boste prišli oziroma mu pomagali čez nekaj minut, ko boste utegnili. Otrok se bo sprva morda besno odzval na to, kasneje pa spoznal, da ni središče sveta in da ne more dobiti vsega, takoj ko si zaželi. Med čakanjem na vas mu bo morda že samemu uspelo najti rešitev za svojo težavo.
POSLUŠAJTE GA IN SLIŠITE
Ko se bo otrok začel živčno prestopati, se pritoževati in vas jezno cukati za rokav, je čas, da se z njim pogovorite. Povejte mu, da razumete, da težko čaka in da ga to spravlja v slabo voljo, vendar čakajo tudi drugi, pa se nihče ne pritožuje. Pustite mu, da vam pove, kako se počuti in kaj bi raje počel v tistem trenutku, nato ga pomirite, da bo imel čas tudi pozneje in naj zdaj mirno počaka.
Posadita rastlino
Z otrokom posadite rastlino, jo zalivajte in opazujte, kako raste in cveti. Otrok bo tako spoznal, da sta za vsako stvar potrebna čas in trud.
IZOGNITE SE ČAKANJU PO NEPOTREBNEM
Zaradi čakanja otroci hitro postanejo nejevoljni, še posebej če so lačni ali zaspani. Zato se izognite nepotrebnemu čakanju, in če je le mogoče, otroka takrat raje pustite v varstvu.
ZAMOTITE GA MED ČAKANJEM
Kadar se je čakanju nemogoče izogniti, je pametno imeti pri roki nekaj stvari, ki otroka lahko zamotijo. V torbi vedno imejte kakšen prigrizek, plastenko vode, igračko ali knjigo. Če s seboj nimate nič, pomaga preganjati tudi čas tudi ogled fotografij na telefonu, poslušanje glasbe ali igranje igric.
POHVALITE GA
Ko bo otrok pokazal strpnost in potrpežljivost, si za to zasluži vašo pohvalo in spodbudo za naprej.