To je prav posebna začimba, saj v sebi združuje vonje kar nekaj drugih začimb. Če ga povonjamo, se ne moremo odločiti, ali nas spominja na cimet, ingver, nageljnove žbice, poper ali muškatni orešček. Lahko bi rekli, da je piment mešanica začimb, ki jo je pripravila narava sama.
Piment so drobni rjavi plodovi, ki zrastejo na drevesu pimentovcu, ki pripada rodu mirtovk. Plodove pobirajo tik, preden dozorijo, ko so še zeleni in polni eteričnih olj. Sušijo jih na soncu, kjer plodovi fermentirajo, postanejo temno rjavi in zgrbančeni. Šele takrat so primerni za uporabo. Domovina pimenta so tropski predeli Srednje Amerike, v Evropi pa smo ga spoznali v 16. stoletju, potem ko je Kolumb obiskal Karibsko otočje. Ker je pimentovec zelo občutljivo drevo, so bili poskusi gojitve drugje po svetu večinoma neuspešni. Tako je piment ena redkih začimb, ki jo tudi še danes pridelujejo izključno v prvotnem okolju. Glavni proizvajalec pimenta je Jamajka, kjer pridelajo tudi najkakovostnejšega.
Piment ima tudi precejšnjo prehransko vrednost, saj plodovi vsebujejo kar nekaj vitaminov (A, B2, B3, B6 in C) in mineralov (kalij, magnezij, železo, selen in baker). Pripisujejo mu tudi številne zdravilne lastnosti. Vsebuje kemijske spojine, ki krepijo imunski sistem, spodbujajo prebavo in krvni obtok, blažijo bolečine v mišicah ter blagodejno vplivajo na kožo in lasišče.
Piment je vsestransko uporabna začimba, s katero izboljšamo in obogatimo okus tako sladkih kot tudi slanih jedi.
Pitam, kolačem, keksom, pudingom in narastkom da piment prav poseben, aromatičen vonj in okus. Odlično se ujema z vsemi vrstami sadja, še posebej seveda s tropskimi, kot so ananas, banane in mango. Piment izboljša okus začimbnim mešanicam za vlaganje in marinadam za ribe, lupinarje, meso, divjačino in perutnino.
Dodamo ga lahko mesu, ki ga bomo pekli na žaru, doma pripravljenim paštetam, juham, mesnim enolončnicam, zelenjavnim jedem in rižu. Na Jamajki ga tradicionalno uporabljajo za natiranje mesa, pripravljenega za sušenje. Piment lahko kupimo že zmlet, vendar je najbolj kupiti cele plodove in jih mleti sproti, ko jih potrebujemo, saj se tako ohrani največ okusa in arome. Da bo piment čim dlje hranil svoje lastnosti, ga moramo hraniti v nepredušno zaprtem steklenem kozarčku in v temnem prostoru.