Prihaja veseli december, a za marsikoga ne bo ravno vesel, saj so naše denarnice iz leta v leto in iz meseca v mesec vedno bolj 'opustošene'. Denarja je vedno manj in prav v mesecih, ko si naši otroci želijo bogato obloženih miz, zabave, smučanja, daril in še bi lahko naštevali, večina nas le žalostno strmi v praznino … V denarnici in tudi na tekočem računu. A če le malo bolje pogledamo, nas lahko kaj prijetno preseneti … Poglejte, kateri denar je veliko več vreden od nominalne vrednosti.
Kar pobrskajte, mogoče imate pravo malo bogastvo!
1 cent = 2500 evrov
Še zmeraj so v obtoku kovanci v vrednosti enega centa, ki so vredni do 2500 evrov. V bistvu gre v tem primeru za italijanski evro in glede na to, da se je napaka zgodila pri naših zahodnih sosedih, obstaja zelo velika verjetnost, da je nekaj teh kovancev zatavalo tudi v našo državo. Preglejte denarnice ali pa kakšne stare predalnike in hranilnike … Mogoče si boste zaradi enega samega centa privoščili razkošne zimske počitnice … Zakaj je ta kovanec toliko vreden? Zaradi napake, seveda. Na hrbtni strani centa bi moral biti Castel del Monte … Kar 7000 primerkov pa je napačnih in na njihovi hrbtni stani je torinska Mole Antonelliana.
5 evrov = 100 evrov
Zbiratelji so na lovu za bankovci, ki imajo 'nenavadne' serijske številke. Kar pomeni, če je na enem od vaših bankovcev na primer zaporedno število 44444 (vsaj petkrat enaka številka) ali pa mogoče 12345 ali pa pri katerih je serijska številka enaka iz obeh strani, potem lahko vaš 5-evrski bankovec (pri zbirateljih) unovčite za skoraj 100 evrov ... Seveda končna vrednost je odvisna od serijskega števila, bolj je to zanimivo, večja je seveda vrednost.
50 evrov = 350 evrov?
Čeprav si z bankovcem za 50 evrov v zadnjih letih ne moremo privoščiti zvrhano polnega vozička hrane, si lahko s prav določenim bankovcem privoščimo še marsikaj več, saj ima bankovec za 50 evrov z napako, kar sedemkratno vrednost! Zakaj ne bi ravno vi naleteli na bankovec za 50 evrov, na katerem (ko ga pogledamo proti luči) je napisana napačna vrednost 100 evrov? No, pobrskajte po denarnici, nikoli se ne ve, saj tak bankovec je vreden približno 350 evrov! Obstajajo pa tudi bankovci za 100 evrov, ki so slabo 'obrezani', tudi ti so vredni do 350 evrov.
Primorci in ljubitelji tržaških trgovin, pozor!
Tisti, ki ste v sedemdesetih, osemdesetih in devetdesetih letih kupovali v sosednji Italiji, imate gotovo še kje shranjeno kakšno liro. Kovanci italijanskih lir so lahko zelo vredni. Dobro ohranjen kovanec za 5 lir iz leta 1956 je lahko vreden vse do 2000 evrov. 10 lir iz leta 1947 pa lahko srečnemu imetniku prinesejo od 4000 do 5000 evrov.