V zavodu za varstvo narave poudarjajo, da je v poletnih dneh sprehod v naravo za mnoge del vsakdanjika. Na takšnih sprehodih "lahko naletimo tudi na katerega od štirih vrst hroščev in ljudi nagovarjamo, da nam svoja opažanja sporočijo na spletni portal www.sporocivrsto.si", so zapisali.
Gre za hrošče, ki so "odlični pokazatelji stanja gozdov, hkrati pa dovolj prepoznavni, da jih lahko opazi vsak od nas". Podatke o teh vrstah na zavodu zbirajo osmo leto. Z vsakoletno akcijo skušajo na zavodu za gozdove spodbuditi ljudi, da se bolje seznanijo tako z evropskim omrežjem Natura 2000 kot tudi vrstami.
Do sedaj so na portalu zbrali že več kot 1500 različnih podatkov, od tega za rogača že čez 1000 podatkov, za ostale pa manj, saj so tudi bolj redki. Za alpskega kozlička je vpisov okrog 100, za bukovega okrog 200 in hrastovega kozlička okrog 30. Število opazovalcev pa se vsako leto povečuje, so še zapisali.
Zavodu so ti podatki zelo dragoceni. "Uporabljamo jih pri vsakdanjem delu, vrednotenju naravovarstveno pomembnih območij, usmerjanju in prilagajanju rabe ter poročanju države o stanju redkih in evropsko ogroženih vrst, ki ga je naša država, tako kot druge članice EU, dolžna poročati vsakih šest let," so našteli.
Vnos podatka ali vpogled v zbrane podatke lahko sicer opravi vsak posameznik na spletnem naslovu www.sporocivrsto.si, kjer so tudi enostavna navodila in opis iskanih hroščev. Spletna stran uporabnika skozi vnos podatka vodi po korakih od vnosa lokacije, nato vrste hrošča do končnega vnosa ostalih potrebnih podatkov.
Nekateri vpisani podatki so dosegljivi zgolj administratorju, ki preveri veljavnost vnosa, ga morebiti dopolni ali popravi s pomočjo vzpostavitve kontakta z vpisnikom. Da pa ne prihaja do zamenjave vrst hroščev in s tem napačnih vnosov, je zelo zaželeno, da ob vpisovalec podatkov doda tudi fotografijo hrošča, so dodali.