Po besedah znanstvenika Johna Spencerja prvi posnetki Plutonovega površja, objavljeni v sredo, kažejo teren, ki je posledica geološkega procesa, kot so izbruhi ognjenikov, pred najmanj 100 milijoni let. "Nismo našli niti enega kraterja od trka meteorita, kar kaže, da gre za zelo mlado površje," je dodal Spencer.
Na fotografijah je videti tudi gore na robu večjega območja v obliki srca, ki so višje od 3300 metrov in ki jih znanstveniki primerjajo s Skalnim gorovjem v ZDA.
Sonda se je Plutonu najbolj približala v torek, ko je s hitrostjo 49.300 kilometrov na uro letela 12.430 kilometrov nad njim. Pol tone težka kovinska sonda v velikosti manjšega klavirja, polna najrazličnejših instrumentov je zbirala podatke in snemala fotografije o pritlikavem planetu, o katerem za zdaj vemo zelo malo. New Horizons se je tudi na 29.000 kilometrov približala največji od petih Plutonovih lun, Haronu.
Fotografije in podatki bodo na Zemljo curljali še v prihodnjih mesecih, vsi pa naj bi bili zbrani šele po več kot letu dni.
Pluton, ki so ga znanstveniki odkrili leta 1930, je dolga leta veljal za najbolj oddaljeni planet v našem osončju, leta 2006 pa so ga prekvalificirali v pritlikavi planet. Ima pet lun, temperatura na njegovem površju pa znaša med minus 233 do minus 223 stopinj Celzija. Za en obhod okoli Sonca potrebuje 247,7 let.
Šele zdaj, ko se mu je sonda dovolj približala, je znana njegova velikost, in sicer ima premer 2370 kilometrov. Sonda je že pred dnevi zaznala "polarno kapo" iz ledu ter dušik, ki se iz Plutonove atmosfere razliva v vesolje.