Zanimivosti

Bodo bogati živeli večno, revni pa množično umirali?

J.P.
30. 5. 2015, 11.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V bližnji prihodnosti naj bi se s pomočjo tehnologije ljudem obetale domala božanske zmožnosti. Sožitje stroja in človeka bi namreč lahko pomenilo nesmrtnost.

Arhiv Svet24

Po besedah Yuvala Noah Hararija s Hebrejske univerze v Jeruzalemu, bo tehnološki napredek poganjala človeška nezadovoljnost. »Zdi se mi zelo verjetno, da se bo človek v naslednjih 200 letih nadgradil v nekakšno božansko bitje, bodisi z biološkim manipuliranjem bodisi z genetskim inženiringom ali pa s stvarjenjem kiborgov, delno organskih in delno neorganskih bitij,« je povedal Harari. Kot je še dejal, bo to največja evolucija v biologiji od nastanka življenja. »V biološkem smislu se je v zadnjih štirih milijardah let spremenilo le malo. Vendar pa bi se lahko v bližnji prihodnosti od današnjega človeka razlikovali tako, kot se danes od šimpanzov.«

»V biološkem smislu se je v zadnjih štirih milijardah let spremenilo le malo.« - Yuval Noah Harari

Harari meni, da so ljudje dominantna vrsta postali zaradi zmožnosti izumljanja fikcije – denimo religije in denarja –, ki združuje družbo. A ker se od religije vse bolj oddaljujejo, je sprememba človeške rase neizbežna. »Bog je izredno pomemben, saj brez mitov družbe ne bi bilo mogoče ustvariti. Religija je najpomembnejši človeški izum – z ljudmi je lažje manipulirati, če se zanašajo na višje sile, obenem pa omogočajo lažje razumevanje. Šimpanza ni mogoče prepričati v to, da bi odstopil banano, četudi mu obljubite, da jih bo v nebesih dobil dvajset. Šimpanz tega ne bo naredil, ljudje pa.«

A kot je dejal, v zadnjem času opaža, da ljudje višjo silo vse manj potrebujejo. Njegovo mesto je, kot se zdi, prevzela tehnologija. Zato je z verskega vidika po njegovem mnenju trenutno najzanimivejša Silicijeva dolina, kjer velja prepričanje, da je mogoče vse težave rešiti s pomočjo tehnologije. Vendar pa opozarja, da si bodo lahko naložbe v tehnologijo, združljivo s človeškim telesom, privoščili le najbogatejši. Tako naj bi se razkorak med bogatimi in revnimi le še povečal – bogati bi kaj lahko živeli večno, revni pa bi množično umirali.