Lani so oblačila in drugi tekstilni izdelki predstavljali že deset odstotkov vsega izvoza, s čimer skupaj z dragimi kamni iz žada veljajo za drugi najpomembnejši izvozni artikel te države na jugovzhodu Azije za zemeljskim plinom.
Mjamnar je leta 2014 izvozil za 1,5 milijarde dolarjev (1,4 milijarde evrov) tekstilnih izdelkov.
"V desetih letih hočemo imeti 3000 tovarn, izvoz podeseteriti in ponuditi milijon delovnih mest," je za nemško tiskovno agencijo dpa povedala generalna sekretarka združenja tekstilne industrije Khine Khine Nwe. V sosednjem Bangladešu je približno 4000 tekstilnih tovarn.
Ugled Bangladeša kot dobavitelja za tekstilno industrijo je močno okrnilo zrušenje tekstilne tovarne Rana Plaza pred dvema letoma, ko je umrlo več kot 1000 ljudi. Mjanmar, ki se je po več desetletjih vojaške diktature začel odpirati svetu leta 2011, je tu videl svojo priložnost.
Dolgo časa je bilo 80 odstotkov mjanmarskega izvoza namenjenega na Japonsko in v Južno Korejo, kar pa se je spremenilo predlani, ko je EU dovolila brezcarinski uvoz iz Mjanmara. Leta 2014 se je tako izvoz v EU po podatkih EU pobude Smart Myanmar povečal na 400 milijarde evrov.
Plače mjanmarskih tekstilnih delavk se gibljejo okoli 100 dolarjev mesečno. Ob upoštevanju produktivnosti, socialnih prispevkov in ostalih stroškov dela je proizvodnja v Mjanmaru ugodnejša kot v vsaki drugi državi na svetu. Tu imata svoje obrate med drugim tudi tekstilna velikana Gap in H&M.