Ne znamo si predstavljati organiziranega dneva brez vseh aplikacij, ki urejajo naše življenje, ne znamo si predstavljati družbenih vezi brez vseh družbenih omrežij, ki nas povezujejo s prijatelji in znanci, ne znamo si predstavljati prostega časa brez drsanja po zaslonu našega pametnega telefona. In čeprav naj bi bil osnovni namen vseh teh pametnih naprav olajšati naše življenje, strokovnjaki vse bolj ugotavljajo, da z njihovo uporabo vse bolj pretiravamo.
Ne samo da uporaba pametnih telefonov ogroža naše fizično zdravje, najnovejše raziskave na tem področju celo kažejo, da pametni telefoni nič kaj koristno ne vplivajo niti na naše možgane, spomin, celo inteligenco in psiho. Ker vse več raziskav potrjuje negativne posledice uporabe pametnih telefonov tako na naše fizično kot psihično zdravje, jo je nadvse priporočljivo omejiti. V povprečju naj bi namreč pametni telefon uporabljali od dve do štiri ure na dan, kar je 700 do 1400 ur na leto!
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Pametni telefon in naša hrbtenica
Če upoštevamo vse te ure, ki jih letno prebijemo med strmenjem v pametni telefon, in pomislimo na našo hrbtenico, ni nič nenavadnega, da so kirurgi že začeli opozarjati na posledice. Najnovejša študija ameriških kirurgov je namreč pokazala, da pametni telefoni uničujejo našo hrbtenico in vrat. Položaj, v katerem večina ljudi uporablja pametni telefon, namreč povečuje obremenitev vratu. Ko pogledamo navzdol, glavo nagnemo za približno 15 stopinj, pri čemer se obremenitev na vrat s približno 5 kilogramov, kolikor je težka naša glava, poveča na 12 kilogramov. Če v pametni telefon zremo tako, da imamo brado prislonjeno na prsi, pa se kot poveča na 60 stopinj, obremenitev na vrat pa kar na 27 kilogramov. Ko torej na dan dve do štiri ure vrat obremenjujete za 12–27 kilogramov, obrabljate hrbtne in vratne mišice, v nekaterih primerih celo do te mere, da je potrebna operacija.
Vse to in še več vas že čaka v najnovejši Lepi&Zdravi!