Strokovni nadzor je namreč odkril, da so policisti dveh policijskih postaj, idrijske in velenjske, v nasprotju z zakonom in izrecnimi navodili generalne policijske uprave podatke o bralcih spletnih portalov od upravljavcev portalov želeli pridobiti brez sodne odredbe oz. nezakonito, poroča portal.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Zaradi ugotovljenih nepravilnosti naj bi v policiji vodstvom obeh enot tudi odredili, da ugotovijo osebno odgovornost posameznikov in ustrezno ukrepajo.
O nezakonitem pridobivanju uporabnikov slovenskih spletnih portalov - v mnogih primerih je šlo za pisce komentarjev, proti katerim je bila podana prijava zaradi suma razžalitve oz. žaljive obdolžitve - sta portala Slo-tech.com in Podcrto.si prvič poročala januarja letos.
Policija se je v večini primerov sklicevala na neustrezno pravno podlago in podatke pridobivala brez sodnega naloga. Na to je že decembra opozoril urad informacijske pooblaščenca, ki je izpostavil tudi vprašanje uporabljivosti tako zbranih dokazov v nadaljnjem kazenskem postopku.
Da je šlo za sklicevanje na neustrezne zakonske podlage, pa je ugotovil tudi kasnejši nadzor direktorata notranjega ministrstva za policijo in druge varnostne naloge.
Spremembe zakona o kazenskem postopku, ki so trenutno v medresorskem usklajevanju, sicer predvidevajo razširitev pooblastil policije. Ta bi po novem podatke o uporabnikih portalov lahko pridobivala brez sodne odredbe, čemur pa nasprotujejo v uradu informacijskega pooblaščenca.