Na svetu je okrog 382 milijonov sladkornih bolnikov, svetovni trg naprav za merjenje sladkorja v krvi pa je vreden okrog 16 milijard dolarjev letno. Sedanje naprave od bolnika zahtevajo, da se zbode z iglo, naprava pa nato analizira kri.
Raziskave gredo v smeri iskanja naprav, ki bi sladkor merile brez zbadanja, na primer preko sline oziroma solz, kot so to razvili v Googlovih tajnih laboratorijih v Kaliforniji. Tam so doslej že iznašli koncept avtomobila brez šoferja in očala za brskanje po internetu.
Očesne leče za merjenje krvnega sladkorja so prvi začeli razvijati znanstveniki univerze Washington s proračunskim denarjem, ki pa ga primanjkuje. Raziskave so dobile nov zagon v zadnjih 18 mesecih, odkar je pristopil Google s svojimi sredstvi.
Projekt so javno razkrili v četrtek, do uporabe pa bo predvidoma preteklo še več let. Pri Googlu ocenjujejo, da bo potrebnih morda šest let, preden bodo naprave z vsemi potrebnimi dovoljenji prišle na trg.
Google razvija nebolečo napravo za merjenje krvnega sladkorja
Ameriški spletni velikan Google je izdelal prototip nove naprave, ki bo pomagala sladkornim bolnikom, da si na neboleč način izmerijo krvni sladkor. Gre za očesne leče, polne mikro-tranzistorjev, ki bodo sladkor merili v solzah in rezultate sporočali prenosni napravi, podobni mobilnemu telefonu. Nadležno zbadanje z iglo bo morda kmalu šlo v pozabo.