A tudi brez črnogledih scenarijev bodo razne sile sčasoma naredile svoje. Enkrat med 1,75 in 3,25 milijarde let v prihodnosti bo Zemlja zapustila naseljivo cono v sončnem sistemu in prešla v vročo.
Te cone opredeluje voda: v naseljivi je planet na ravno pravi razdalji od svoje zvezde, da lahko premore tekočo vodo. Bliže soncu, v tako imenovani vroči coni, bodo Zemljini oceani izhlapeli. Seveda bodo razmere za zapletenejše oblike življenja, vključno z ljudmi, postale nevzdržne, še preden bo planet vstopil v vročo cono.
Iz naseljive v vročo cono
Preostali čas je rezultat nedavne raziskave, kar pa ni bil njen osrednji namen: prvotno se je zanimala za iskanje življenja na drugih planetih, a kot dodajajo raziskovalci, razvoj kompleksnega življenja, sodeč po evoluciji na našem planetu, terja veliko časa. Preproste celice so se na Zemlji pojavile pred skoraj štirimi milijardami let, insekti pred štiristo milijoni, sto milijonov let za tem dinozavri in cvetoče rože pred sto tridesetimi milijoni let. Sodobni človek obstaja zadnjih dvesto tisoč let.
Najboljša izbira je Mars.
Raziskovalci z britanske univerze Vzhodna Anglija so razvili novo orodje, s katerim lahko ocenijo čas, ki je evoluciji na voljo na drugih planetih: model, ki predvideva čas, ki ga bo planet preživel v naseljivi coni. Kot pravijo: ''Če se bomo morali kdaj preseliti na drug planet, je Mars najverjetneje najboljša izbira: je blizu in bo v naseljivi coni ostal do konca sončevega obstoja čez šest milijard let.''