Kateri izdelki so največkrat odpoklicani? Glavne kategorije izdelkov, proti katerim je bilo treba leta 2012 sprejeti popravne ukrepe, so oblačila, tekstil in modni izdelki (34 odstotkov), takoj za njimi pa igrače (19 odstotkov).
Med najpogosteje prijavljenimi tveganji, ki jih povzročajo ti izdelki, so kemična tveganja, tveganje zadavljenja in tveganje poškodbe. Izvor tveganja poškodb in zadavljenja so pogosto vrvice in vezalke na otroških oblačilih, na primer na kopalkah. Druga primera izdelkov, ki so bili leta 2012 v EU prepovedani, sta izdelek za posvetlitev kože, ki vsebuje hidrokinon (njegova uporaba je prepovedana v kozmetičnih izdelkih in izdelkih za osebno higieno), in plastična igračka lutka z 38,5 mas. odstoka di(2-etilheksil)ftalata (DEHP), ki predstavlja kemično tveganje.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Nevarni izdelki najpogosteje prihajajo iz Kitajske, lansko leto je bilo namreč kar 58 odstotkov vseh prijav izdelkov, ki so predstavljali resno tveganje, kitajskega porekla. Na drugem mestu so izdelki iz EU in države EGP (17 odstotkov), na tretjem izdelki neznanega porekla (11 odstotkov), na četrtem mestu pa izdelki drugega izvora (4 odstotki).
Najpogosteje so se sicer na seznamu prijavljenih nevarnih izdelkov znašla oblačila, tekstil in modni izdelki (35 odstotkov), igrače (19 odstotkov), električne naprave in oprema (11 odstotkov), motorna vozila (8 odstotkov) in kozmetični izdelki (4 ostotki).
Kakšne in katere izdelke so največkrat odpoklicali letos, pa si lahko ogledati na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.