Filma imata sicer precej različni zgodbi; medtem ko je v enem glavna junakinja med otroci priljubljena lutka Barbie, govori drugi o stvaritelju jedrske bombe Robertu Oppenheimerju.
Imata pa oba veliko oboževalcev, ki so ob dejstvu, da sta filma izšla isti dan, skovali skupno ime Barbenheimer. Po spletu v zadnjih tednih krožijo najrazličnejši kolaži in šale, v katerih je pogosto upodobljena tudi apokaliptična eksplozija. Na enem od kolažev Barbie ploska na ramenih Oppenheimerja, za njima pa je videti eksplozijo.
"Ali vedo, koliko ljudi je umrlo, ko se je pojavil gobast oblak? ... Ne se šaliti iz jedrskih bomb," je zapisal eden od razjarjenih Japoncev na spletu, ob tem pa uporabil ključnik #NoBarbenheimer.
Opravičilo
Japonska je bila med drugo svetovno vojno tarča dveh jedrskih napadov. Prvo so Američani 6. avgusta 1945 odvrgli na Hirošimo, pri čemer je umrlo okoli 140.000 ljudi, drugo pa tri dni kasneje na Nagasaki, kjer je umrlo še 74.000 ljudi.
Uradni profil filma Barbie se je na Twitterju na enega od kolažev z atomsko bombo odzval, da bo to "poletje, ki si ga bo vredno zapomniti".
Zaradi sporočila, ki sedaj ni več dostopno, pa se je japonski distributer filma Barbie opravičil. "Opravičujemo se tistim, ki so jih razburili nepremišljeni odzivi," so zapisali pri Warner Bros. Japan.
Medtem ko veliko dvoran po svetu že predvaja filma Barbie in Oppenheimer, pa ju na Japonskem še ni na sporedu. Barbie naj bi začeli predvajati kasneje ta mesec, za Oppenheimerja pa še niso določili datuma.