V podjetju Match Group, velikanu na področju spletnih zmenkov, tožijo Google, saj trdijo, da so njihove aplikacije za Android prisiljene uporabljati sistem tehnološkega velikana za plačevanje v aplikacijah, kar Googlu omogoča pridobivanje licenčnin za takšne transakcije. Skupina Match Group ima v lasti številne priljubljene aplikacije in spletna mesta za zmenke, med drugim Hinge, OkCupid, Tinder in PlentyOfFish.
90 % prenosov aplikacij prek Google Play
Problem je povezan z Googlovim velikim vplivom in nadzorom nad distribucijo aplikacij za sistem Android ter njegovimi zahtevami za odobritev aplikacij v trgovini Google Play. Po podatkih iz vloge skupine Match Group na zveznem sodišču je več kot 90 odstotkov prenosov aplikacij za Android opravljenih prek trgovine Google Play. Če želijo razvijalci doseči dovolj uporabnikov, da bi bila njihova aplikacija za Android trajna, se praktično ne morejo izogniti temu, da je ne bi objavili v Googlovi trgovini z aplikacijami.
Google naj bi postavljal pogoje ...
Vendar Google ne dovoli, da bi bile aplikacije v trgovini Google Play nameščene, če ne izpolnjujejo določenih meril. Pomembno je, da to vključuje zahtevo, da morajo razvijalci za vse transakcije v aplikacijah uporabljati storitev Google Play Billing, od katere lahko Google pobere do 30-odstotno provizijo. Aplikacije tudi ne smejo usmerjati uporabnikov na druge načine plačevanja.
Zahteve skupine Match Group so jasne
»Google je s svojo trgovino Google Play nezakonito monopoliziral trg za distribucijo aplikacij na napravah z operacijskim sistemom Android, zaradi česar je danes edina prava izbira, ki jo ima razvijalec mobilne aplikacije, da bi dosegel uporabnike sistema Android,« je skupina Match Group zapisala v svoji vlogi.
Skupina Match Group zato zahteva, da se Googlu odredi, da ji dovoli uporabo lastnega sistema zaračunavanja, da uporabnike obvesti o drugih načinih plačila in da dovoli, da njene aplikacije ostanejo v trgovini Google Play.