Vedno poln načrtov in idej
Marko Brecelj je bil kljub hudi bolezni, s katero se je boril tri leta, do zadnjega trenutka poln načrtov in idej. Prav na kulturni praznik naj bi v Ljubljani v galeriji Vžigalica zaskvotal obstoječo galerijsko postavitev s predmeti in dokumenti iz mehkoterorističnih akcij ter z odlomki iz performativne prakse glasbenih nastopov.
Pionir slovenskega performansa
Marko Brecelj je bil pesnik, kantavtor, glasbenik, mladinski in socialni delavec ter pionir slovenskega performansa. Je utemeljitelj mehkega terorizma kot zvrsti umetniškega aktivizma, ki živi svojo osebno umetniško obliko brez razlike, tako zasebno kot javno. V preteklih 50 letih je zelo zaznamoval kulturni prostor jugopodročja, saj je njegova kultna osebnost vztrajno spreminjala mišljenjske vzorce tudi onstran meja države, so zapisali v Galeriji Vžigalica.
Brecelj se je rodil 30. aprila 1951 v Sarajevu.
Nagovor vsem generacijam
V prijavi predloga, da Breclju leta 2019 podelijo Prešernovo nagrado za življenjsko delo, ki je ni prejel, je Peter Tomaž Dobrila med drugim zapisal: »Idejni vodja ter nosilni izvajalec želi s predstavitvijo mehkoterorističnih akcij zabavno nagovarjati vse generacije, naj v svojih okoljih rušijo dušečo prevlado korektnega vedenja in izražanja, s katerim Sistem varuje svojo prevlado in zakriva surovo jedro lastnega uničevalnega in nasilnega bistva.«
Uspešen glasbenik
Leta 1974 je objavil samostojni album Coctail v sodelovanju z aranžerjem Bojanom Adamičem, ki ga marsikdo še danes šteje za enega od najboljših kantavtorskih albumov. Na njem je prispeval pesmi, kot so Alojz valček, Črni Peter, Škandal v Rdečem baru, Požar ter Duša in jaz.
Legendarni Buldožer
Zatem je ustanovil rock skupino Buldožer, ki je s prvencem Pljuni istini u oči leta 1975 ustvarila enega od najopaznejših albumov v takratni Jugoslaviji. V zasedbi je deloval kot pisec večine besedil in pevec ter se uveljavil kot eden vidnejših frontmanov jugoslovanskega rocka 70. let prejšnjega stoletja.
Sledilo je sodelovanje z različnimi umetniki in glasbenimi skupinami, med drugim s pesnikom Ivanom Volaričem - Feom. V začetku 90. let je prevzel vodenje Mladinskega kulturnega, socialnega in multimedijskega centra v Kopru ter ustanovil Društvo prijateljev zmernega napredka.
Smisel za humor
Kljub dolgotrajni bolezni je vedno ohranjal smisel za humor. Ko je lani po spletu zaokrožila lažna novica o njegovi smrti, je pred prvim »posmrtnim« nastopom za Primorske novice na vprašanje, kako je biti živ, odgovoril: »Nič novega.«
Leta 2020 je prejel slovensko glasbeno nagrado zlato piščal za življenjsko delo, leta 2019 pa Ježkovo nagrado RTV Slovenija.
Odzivi kolegov, prijateljev, oboževalcev
Vest o smrti kantavtorja Marka Breclja je sprožila številne odzive njegovih glasbenih kolegov, prijateljev, umetnikov in somišljenikov. Nekateri na Facebooku in Twitterju delijo skupne anekdote, drugi pesmi in fotografije, vsi pa se strinjajo, da je odšla legenda.
Zbor Kombinat
»Telo Marka Breclja se je utrudilo, a prepričane smo, da bo njegov duh, ulovljen na plošči Cocktail, albumih Pljuni istini u oči in Zabranjeno plakatirati, ki ju je naredil z Buldožerjem, s Samospevi, zapuščino dua Zlatni zubi in benda Javna vaja ter vsem ostalim, kar je ustvaril izven glasbe, še naprej provokativno, malce porogljivo in nepredvidljivo drezal, da pljuvamo resničnosti v oči, ko je to potrebno, da se ne sprijaznimo z družbenimi gabariti, ki jemljejo človeku dostojanstvo, in ne pristajamo na kakršenkoli derivat fašizma. Marko, hvala ti, da si po dobrih treh mesecih od ustanovitve ŽPZ Kombinat imel toliko zaupanja v nas, da si nas gostil na Kopergroundu,« so za STA zapisale predstavnice zbora Kombinat.
Jaša Jenull
Režiser in aktivist Jaša Jenull je zapisal: »Umrl je narodni heroj angažiranega kulturnega ustvarjanja in velikan slovenskega kantavtorstva Marko Brecelj. Slava mu! Na današnjem protestu bo Jani Kovačič izvedel njegovo Parado.«
Marko Brecelj je s svojim nastopom in humorjem zaznamoval najprej slovensko in jugoslovansko glasbeno sceno, v nadaljevanju pa je kot vodja koprskega Mladinskega kulturnega centra zaznamoval tamkajšnje kulturno dogajanje. Bil je tudi aktivni »provokator« v političnem in družbenem prostoru.
Drago Mislej - Mef
Glasbeni kolega Drago Mislej - Mef je zapisal: »Naj mu bo vse dobro in naj naredi malo reda tam, kamor gre.«
Arjan Pregl
Slikar in pisatelj Arjan Pregl je parafraziral njegov verz: »Šel je daleč od tod, daleč od mafije. Srečno pot, Marko Brecelj.«
Iztok Sitar
Ilustrator in stripar Iztok Sitar je objavil: »Marko Brecelj je odšel v večna lovišča. Zadnjič sva se videla pred letom in pol, ko smo pri njem doma pekli ribe. Zdaj sta spet skupaj s Feom (Ivan Volarič - Feo).«
Vlado Kreslin
Vlado Kreslin se je spomnil skupnih glasbenih trenutkov: »Velik užitek, čast in privilegij biti na odru z Markom Brecljem,« in k objavi dodal skupno fotografijo nastopa.
Zoran Predin
Glasbenik Zoran Predin se je kantavtorju zahvalil z objavo skladbe Ta stol in s pripisom: »Hvala za tvoje čudovite pesmi, dragi Marko!«
Režiser Ivica Buljan
Priznani režiser in ravnatelj Drame HNK je na Facebooku o skupini Buldožer zapisal: »Njihova lucidnost, igralska robustnost in smisel za črni humor so se izkazali za priljubljene na Hrvaškem, predvsem med zagrebškim občinstvom in vplivnimi kritiki ... A drznost se je obrestovala: v skladu z imenom skupine so Buldožerji, prav nič subtilno, tlakovali pot in (čeprav ne vedno na prvo žogo) razbili vrata, ki so vodila do bolj liberalnega umetniškega izraza ...«
Aleš Podbrežnik
Novinar in urednik spletne strani rockline.si je zapisal: »Marko Brecelj ... nimam besed. Tule je RockLineov skromni poklon temu brezmejnemu in edinstvenemu geniju, ki bo ostal močno, močno pogrešan, prostrana luknja na umetniškem polu slovenske avantgardne rock opozicije, ki ostaja za njim, pa nezaceljiva. Zbogom, genij! Odpiram še drugega 'Social1sta' tebi v čast.«
Zapisov o Marku je na spletu še veliko več. Vsi so si enotni – odšel je eden večjih umetnikov našega časa.