Renata se je z možem za nekaj časa preselila v Nemčijo, saj je njen partner tam dobil službo. Ker sta bila otroka še majhna, je bila doma. Delo na televiziji in oddajo o znanosti je zelo pogrešala, a jo znova začela ustvarjati, ko so se preselili nazaj v Slovenijo.
Renata Dacinger že deset let ustvarja oddajo o najnovejših dognanjih v znanosti Ugriznimo znanost. Za svoje delo je že bila nagrajena, pred dvema letoma je namreč prejela nagrado za evropskega znanstvenega novinarja leta. Pravi, da si je že od mladih nog želela biti znanstvenica, čeprav je pred odločitvijo za študij omahovala med matematiko in novinarstvom. »Pretehtalo je novinarstvo, ker sem si delo matematika predstavljala kot zelo dolgočasno, delo novinarja pa izjemno zanimivo in razgibano. Zdaj sem vse združila!« pravi. Je tudi mati dveh otrok, ima sina Arneta in hčerko Milo, zato smo jo vprašali, ali ju zaradi njenega poklica zanima znanost. »Znanost ju zanima v ravno pravi meri. Ne vem, ali zaradi mene ali zaradi učiteljev v šoli, ki res dobro opravljajo svojo nalogo. V šoli izvesta veliko in všeč jima je, pa tudi meni, ko doma nadaljujemo pogovore, ki so jih imeli v šoli. O jedrski energiji, odpadkih, vodi, vesolju, o tem, o čemer se učijo. In vesela sem, če jima lahko povem še kaj dodatnega.«
NA ZANIMIV NAČIN
Kako pa lahko približamo znanost otrokom? »Mislim, da otroke zanima marsikaj, tudi znanost, če se jim predstavi na zanimiv način. To pomeni, da lahko pri tem sami raziskujejo, delajo poskuse ter ugotavljajo koristnost in uporabo znanstvenih spoznanj. Oddajo moja otroka gledata, a ne vsak četrtek. Me pa skoraj vsak teden vprašata o vsebini oddaje.«