Kranjska Gora je zadnji julijski vikend gostila že peti Mednarodni filmski festival Kranjska Gora, ki je zaradi epidemioloških razmer v nekoliko okrnjeni izvedbi vseeno postregel s trinajstimi filmi, znanimi imeni iz sveta filma, koncertom ob otvoritvi in pogovori na odru v centru Kranjske Gore. Tridnevno filmsko srečanje je tako obiskalo skoraj 500 filmskih navdušencev, ki pravijo, da se bodo še vrnili.
Program
Festivalski program je bil letošnje leto popolnoma brezplačen. V spremljevalnem programu pred filmskimi projekcijami so se odvili pogovori v živo. Tako so gostje poslušali pogovor s Tanjo Ribič in soprogom Brankom Đurićem - Đurom. S publicistoma Valentino Smej-Novak in Luko Novakom, ki sta širši publiki poznana tudi s televizijskih zaslonov, kjer smo ju lahko spremljali v avtorski oddaji Ljubezen skozi želodec, so se pogovarjali pred ogledom filma Obtožujem.
V soboto, zadnji dan festivala, pa so vsi skupaj poslušali pogovor z oskarjevskim nominirancem Petrom Zeitlingerjem ter edinstvenim Martinom Strelom, ki je predstavil svoj novi podvig, plavanje okoli sveta. Ob tekmovalnem programu so organizatorji poskrbeli še za kvaliteten otroški program, s katerim so sledili svojemu poslanstvu, vzgajati razgledano in vse bolj kritično filmsko publiko.
Nagradi
Seveda pa tudi tokrat ni šlo brez nagrad. Organizatorji so naši izjemni igralki Tanji Ribič podelili nagrado ajdovska deklica (nagrado za izjemne ženske filmske vloge). Peter Zeitlinger pa je prejel nagrado za izjemen doprinos k svetovni filmski kinematografiji.
Sedem filmov
Letos se je v tekmovalni del podalo sedem celovečernih filmov, in sicer Ljubezen na prvi potep, Noro veselje, Šarlatan, Izbrisati zgodovino, Obtožujem, Sol solza in Mandilule. Vsi filmi, ki so bili prikazani v tekmovalnem programu na mednarodnem filmskem festivalu v Kranjski Gori, so avtentični in resnično vredni ogleda, saj se vsi na svoj način dotaknejo človeka in njegovih pravic. Takšnega mnenja je bila tudi strokovna žirija, ki so jo tokrat sestavljali Tomaž Horvat (programski direktor festivala Grossmann), Dafne Jemeršič (pisateljica, montažerka in režiserka) in predsednica žirije Aleksandra Balmazović (igralka).
Zmagoslavje
Po ogledu vseh filmov je festivalska žirija presodila, da je tokrat najbolj izstopal italijanski film Noro veselje (La pazza gioia). »Navdušila nas je večplastna ponazoritev temeljnega vprašanja, kako najti in obdržati lastno svobodo v tako kompleksni družbi okoli nas, film pa nas od začetka do konca strastno vodi skozi 'norost' in nas postavi v dvom o tem, kaj je sploh 'normalno'. Režiser Paolo Virzi nas je popeljal v nepredvidljivo toskansko avanturo dveh žensk, ki poskušata najti svoje mesto v družbi, za katero sta neprimerni. Valeria Bruni Tedeschi in Micaela Ramazzotti sta fascinantni; nepredvidljiva in divja kombinacija, ki drži gledalca v napetosti od začetka do konca,« je strnila žirija in za zaključek še dodala nekaj misli o zmagovalnem filmu: »Odlična režija in celotna produkcija, ki v prvi plan postavlja vrhunsko igro in organske dialoge, zaradi katerih se znajdemo v centru dogajanja naših glavnih likov. Kemija na zaslonu med likoma Donatello in Beatrice je včasih tako močna, da gledalec z lahkoto podoživi njuno zapleteno realnost. Izobčenki, ki poskušata najti odgovore skozi včasih divjo pustolovščino, ki nam odkrije krhkost likov in njuno iskreno borbo za lastno svobodo. V današnjem svetu, ko se sprašujemo, kaj je resnica in kaj laž, nam film Noro veselje na originalen način pokaže pot iz stanja brezizhodnosti v življenje, ki je lahko polno veselja in ljubezni.«
»Navdušila nas je večplastna ponazoritev temeljnega vprašanja, kako najti in obdržati lastno svobodo v tako kompleksni družbi okoli nas, film pa nas od začetka do konca strastno vodi skozi 'norost' in nas postavi v dvom o tem, kaj je sploh 'normalno'.«