Estrada

Ste vedeli? Smo ena redkih držav s pravico do pitne vode v ustavi

STA
26. 6. 2021, 09.54
Posodobljeno: 26. 6. 2021, 09.58
Deli članek:

Skoraj 90 odstotkov prebivalcev je vključenih v nadzorovano oskrbo s pitno vodo, veliki in srednji vodovodi imajo praviloma kakovostno pitno vodo. Varujmo to naše bogastvo!

Shutterstock
Poskrbimo, da bomo lahko vedno pili čisto vodo.

Slovenija je ena redkih držav, ki imajo pravico do čiste pitne vode zagotovljeno z ustavo. Skoraj 90 odstotkov prebivalcev je vključenih v nadzorovano oskrbo s pitno vodo, veliki in srednji vodovodi imajo praviloma kakovostno pitno vodo. Prebivalec Slovenije je leta 2019 povprečno porabil okoli 59 kubičnih metrov vode iz javnega vodovoda.

Slovenska ustava od leta 2017 določa, da ima vsakdo pravico do pitne vode, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države, da vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago ter da oskrbo prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev zagotavlja država preko samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno.

Skoraj nobena druga država pravice do pitne vode nima vključene med človekove pravice in svoboščine, temveč to pravico zagotavljajo in izvajajo na zakonski ravni. Slovenija je po dostopnih podatkih poleg Slovaške edina članica EU, ki ima področje (pitne) vode urejeno na ravni ustave. Med ostalimi državami, ki imajo dostop do zadostnih količin vode opredeljen v ustavi, so Južna Afrika, Urugvaj in Indija, je razvidno iz mnenja strokovne skupine, ki jo je imenoval DZ ob dopolnjevanju slovenske ustave.

V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) skoraj 90 odstotkov prebivalcev vključenih v oskrbo s pitno vodo, za katero so znani podatki o njeni kakovosti. Kakovost vode je močno odvisna od velikosti oskrbovalnega območja oziroma vodovoda, in sicer imajo veliki in srednje veliki vodovodi praviloma kakovostno pitno vodo in ustrezno strokovno upravljanje, mikrobiološka, zlasti fekalna, onesnaženost pa je najbolj problematična pri majhnih vodovodih, še posebej pri najmanjših, ki oskrbujejo od 50 do 500 ljudi. Na nekaterih območjih Slovenije so v pitni vodi tudi nekoliko presežene koncentracije nitratov in pesticidov, ugotavlja NIJZ.

Izvajalcev obvezne občinske gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo je po podatkih ministrstva za okolje in prostor trenutno 92. Podeljenih je skupno 62 koncesij za rabo vode, od tega 21 za proizvodnjo pijač iz lastnega vira, 28 za kopališča in ogrevanje, če se uporablja termalna, termomineralna ali mineralna voda, šest za ogrevanje in sedem za proizvodnjo električne energije v hidroelektrarni. Glede koncesij za odvzem naplavin je v pripravi nov koncesijski akt, so STA povedali na ministrstvu.

V državi je bilo po zadnjih podatkih statističnega urada, za leto 2019, načrpanih 83 kubičnih metrov vode na prebivalca, porabljenih pa 59,3 kubičnega metra vode na prebivalca. 69 odstotkov vode je bilo pred izpustom iz javnega kanalizacijskega sistema prečiščene.

Za namakanje je bilo leta 2019 porabljenih 2,84 milijona kubičnih metrov vode. Industrijska podjetja so iz tekočih voda pridobila 78,4 milijarde kubičnih metrov vode, v vodotoke pa so izpustila 753,8 milijona kubičnih metrov odpadne vode. Od vse odpadne vode, ki je bila izpuščena v vodotoke, so je industrijska podjetja izpustila 98,5 odstotka.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij