Mnogi ljudje se zbudijo z občutkom neprespanosti in si že od jutra želijo le ene stvari - postelje. Včasih imamo občutek, da ni pomembno, ali prespimo priporočenih osem ur ali ne, saj se v vsakem primeru zbudimo utrujeni.
Dr. Karan Raj je na TikToku delil videoposnetek, v katerem je pojasnil, da lahko letargično počutje pripišemo zbujanju ob napačnem trenutku, ne le premalo uram spanja. Zdravnik, ki na družbenem omrežju deli razne življenjske nasvete - od prehrane do zdravja - in z njimi nabere milijone ogledov, je obrazložil “pravilo 90 minut”, s katerim naj bi si bilo moč izračunati popoln čas za spanje. “Poskusite to, če se želite zbuditi naspani”, je pozval sledilce.
“Vsako noč gredo naši možgani skozi več spalnih ciklov. Vsak cikel se začne z lahkim spancem, nato vstopimo v globok spanec, sanjamo in se vrnemo v stanje lahkega spanca. Vsak od teh ciklov traja približno 90 minut. Najbolj sveže in naspano se bomo počutili, če se zbudimo na koncu enega teh ciklov. To pa zato, ker smo takrat najbližje običajnemu budnemu stanju” je obrazložil zdravnik.
Najprej naj bi si zato določili uro, ko se želimo zbuditi, nato pa si v intervalih 90 minut izračunali kdaj se moramo odpraviti v posteljo. Če se želimo zbuditi ob 8:00 in se odpravimo spat ob 23:00, se bomo zbudili na koncu šestega cikla in se bomo počutili naspani.
Opozoril je, da ta metoda ne bo delovala za vseh, saj imamo ljudje različno dolge spalne cikle. Naj bi pa 90 minut bil grob približek za marsikoga in zato dober način za začetek planiranja našega spanja.