Avtonomno okrožje

Na Balkanu domnevno nov "non-paper", tokrat glede Kosova

J.P./STA
27. 4. 2021, 10.34
Posodobljeno: 27. 4. 2021, 16.36
Deli članek:

Nemški veleposlanik v Prištini Jörn Rode je novico že označil za lažno.

Profimedia
Tokrat francosko-nemški glede Kosova.

Kosovski časnik Koha je danes objavil nov "non-paper", ki naj bi ga domnevno pripravili Nemčija in Francija kot skupno pobudo za nadaljevanje dialoga med Beogradom in Prištino in končno medsebojno priznanje Kosova in Srbije. 

Koha je na svojih spletnih straneh objavil dokument, ki predvideva vzpostavitev "avtonomnega okrožja" na Severnem Kosovu, ki bi bilo del ustavnega reda Kosova, sicer pa bi imelo lokalno samoupravo na gospodarskem, finančnem, kulturnem, šolskem in drugih področjih. Imel bi tudi svojo lastno policijo. Obsegal bi območje mest Zvečan, Leposavić, Severna Mitrovica in Zubin Potok,.

Poleg tega bi imela srbska pravoslavna cerkev tam "privilegiran status", Srbija pa bi se na koncu, ko bi ratificirala pravno zavezujoči sporazum, obvezala, da ne bo več nasprotovala članstvu Kosova v mednarodnih in regionalnih organizacijah. Ta prizadevanja naj bi podprli tudi Evropska unija in ZDA, proces pa naj bi se zaključil pred koncem februarja 2022.

Časnik Koha je sicer opozoril, da avtentičnosti tega "non-paperja" ni mogoče potrditi, nemški veleposlanik JörnRode v Prištini pa je medtem že zanikal, da bi bili avtorji tega "ne-dokumenta" v Berlinu. "Tako imenovani nemško-francoski non-paper, ki ga je objavil Koha, je lažna novica. Morda tak dokument obstaja, a zagotovo ni nemško-francoski," je zapisal na Twitterju.

Dodal je, da Nemčija polno podpira dialog med Beogradom in Prištino, ki poteka pod pokroviteljstvom EU in njenega posebnega odposlanca Miroslava Lajčaka.

Medtem se je odzval tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić in dejal, da ta dokument "ni prišel na dan slučajno" in da ga pravzaprav "skrbi bolj kot prvi non-paper". Dejal je, da bodo dokument skrbno preučili, da ima sicer za Srbe dobre zamisli, a ker predvideva tudi priznanje neodvisnosti Kosova, je zanje kot tak nesprejemljiv. "Sporočilo je, da se vam da 90 odstotkov zadev, ki so manj pomembne, tisto najpomembnejše pa gre nam," je povzel.

Srbski predsednik je v pogovoru z novinarji med obiskom kraja Doljevac še menil, da je ta non-paper verjetno napisala "neka ženska", ki da je zelo dobro obveščena o problematiki. "Ta non-paper je pisal in sestavljal nekdo, ki je zelo pameten, zvit in bistrejši od mene," je menil.

Po njegovih besedah gre za nekoga, ki je "fantastično obveščen", v svetu pa da je le okoli 50 takih ljudi. "Jaz jih vse poznam. Sumim eno osebo, pametno žensko. Kar je napisano, ne bi mogel sestaviti ali izvesti nihče drug," je dejal, a hkrati zavrnil možnost, da bi Srbija lahko priznala Kosovo.

"Nam tega sicer še ni nihče pokazal. Ampak bomo videli. Ne želim ničesar prejudicirati. Ne sprejemam odzivov po petih sekundah, da bi kar takoj rekel, da je to vse nesprejemljivo," je še dodal srbski predsednik in napovedal, da bodo v Beogradu dokument skrbno preučili. Potrdil je sicer še, da je nadaljevanje dialoga Beograda s Prištino predvideno za 11. maj.