Estrada

Na obisku pri Galgih

kl
12. 2. 2021, 15.11
Posodobljeno: 12. 2. 2021, 15.36
Deli članek:

V Sloveniji živi okoli 500 posvojenih galgov. To so hrti, ki jih v Španiji uporabljajo za lov na zajce. Ti elegantni psi pa imajo pogosto tragično usodo.

m24.si
V Sloveniji živi okoli 500 galgov, ki so jih uspeli rešiti žalostne usode v Španiji.

Galgi so starodavna pasma, ki so jih v Španijo pripeljali iz Egipta že v antiki. Zaradi njihove hitrosti in dobrega vida so jih in jih še uporabljajo predvsem za lov na zajce, pa tudi za tekmovanja s konji.

Galgi pa imajo velikokrat zelo žalostno usodo. Ker v Španiji nimajo statusa živega bitja, pač pa delovnega orodja, lahko njihovi lastniki z njimi počnejo kar hočejo. In tako se pogosto zgodi, da po koncu lovske sezone (v začetku februarja) veliko galgov konča na ulici, ogromno pa jih pobijejo, tudi na zelo okrutne načine.

Ocenjujejo, da v Španiji vsako leto pobijejo tudi do 100.000 teh sicer elegantnih in nekdaj visoko cenjenih psov.

Zato so že pred desetletji najprej v Španiji, potem pa tudi drugod po svetu vzniknila različna društva, ki galgom pomagajo - rešujejo jih s cest, ustanavljajo zavetišča zanje, se borijo za njihov pravni status in omogočajo posvojitve.

m24.si
Psička, ki bi jo verjetno čakala žalostna usoda, je danes na varnem in je ljubljena.

Tudi v Sloveniji imamo več združenj, ki pomgajo galgom, eno - Društvo za pomoč hrtom (SASIN) iz Kranja - pa smo obiskali tudi mi. Društvo vodita Nina in Damjan Žepič, samo društvo pa je doslej pomagalo že več kot 500 galgom, ki so v Sloveniji našli drugi dom.

Ena od posvojiteljev je Vesna Prijatelj, ki je svojo psičko posvojila pred dvema letoma. Čeprav je bila psička v začetku plašna, se je hitro privadila na novo okolje in danes je prava članica družine.

Če želite pomagati galgom ali kakšnega posvojiti, obiščite spletno stran:www.pomoc-hrtom.siali pokličite na 031 507 305

Nina in Damjan pa poleg svoje psičke skrbita še za dva kužka, ki prihajta iz Španije in iščeta novega lastnika - Caramela, tri ali štiri letni andaluzijski podenko, pasma, ki jo v Španiji prav tako uporabljajo za lov, in Pipo, hrtico, katere zgodba je izjemno žalostna.

m24.si
Pipa, ki so ji zadnjo tačko kot mladički obžrle podgane, čaka na protezo.

Našli so jo kot mladičko v leglu, ki so ga napadle podgane. Medtem, ko so njene bratce in sestrice večinoma obgrizle po ušesih, so Pipi požrle skoraj polovico ene od zadnjih tačk. Čeprav je kazalo, da Pipa ne bo preživela, pa sta jo Nina in Damjan najprej s pomočjo njunih španskih prijateljev, potem pa, ko sta jo pripeljala v Slovenijo, še s pomočjo veterinarja, uspela rešiti.

m24.si
Caramelo čaka na novega lastnika.

Kljub hudi poškodbi Pipa sicer lahko teka naokrog, vendar na dolgi rok ne bo mogla več. Tako jo, ko bo dovolj zrasla, čaka operacija, s katero ji bodo namestili protezo, ki ji bo omogočila, da bo lahko na polno zaživela. Ker gre za precej zahteven in drag poseg - samo proteza stane okoli 3.000 evrov - Nina in Damjan pravita, da bosta takrat za pomoč zaprosila javnost.

Njuno društvo za pomoč hrtom pa si bo seveda še naprej prizadevalo za pomoč španskim galgom in iskalo zanje primerne posvojitelje.

m24.si
Pipa in Grace

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki