"V naši družini smo nori na fotografije, imamo kupe albumov, fotografije visijo na stenah in stojijo na policah, kar naprej si jih podarjamo in dobivamo v dar. Razmišljala sem, kako bi ustvarila nekaj podobnega, le da je oprijemljivo, nekaj, kar lahko stisneš k sebi, s čimer se lahko poigraš ali neseš s seboj na službeno pot, v kolonijo ali v bolnišnico," rojstvo ideje opiše Katja Goljevšček.
In tako so luč sveta ugledale figurice, ki jih je poimenovala UniiiqUS, narejene iz slovenskega lesa.
"Vse figurice nastanejo na podlagi fotografije, ki jo ilustratorji prenesejo v želeni stil. Zato končna podoba figuric ni nujno fotorealistična, temveč umetniška upodobitev osebe na fotografiji, je pa pri vseh figuricah pobarvana in ilustrirana sprednja in zadnja stran, saj nisem želela, da bi bila zadnja stran figurice gola," pripoveduje Katja.
Lesene figurice UniiiqUs so zaradi topline lesa in zaobljenih oblik izjemno prijetne na otip, prav težko se je zadržati, da jih ne bi "mečkal" po rokah. "To je bil tudi cilj. Z njimi se lahko pocrkljamo, se jim zaupamo, saj naših skrivnosti ne bodo nikoli razkrile. Nanje se lahko tudi razjezimo in tako razrešimo, kar nas teži. Uporabimo jih lahko namesto figuric v družabnih igrah, igramo igro vlog ali pa jih postavimo na mizo in imamo ob prihajajočih praznikih kljub zapovedani distanci ob sebi vso družino," opiše Katja.
Hkrati so lahko UniiiqUs tudi čudovit spomin na odraščanje otrok, ki se z leti spreminjajo, iz figuric lahko naredimo pravo kronologijo njihovega odraščanja ali pa ustvarimo zbirko naših prednikov, sorodnikov. Tako lahko sčasoma naša zbirka postane prava družinska dediščina, ki ji vsak rod lahko doda nove člane, še posebej pa bi se figuric svojih otrok in vnukov verjetno razveselili starejši sorodniki, ki bivajo v domovih za ostarele, meni Katja, ki je postavila tudi spletno stran uniiiqus.com, kjer so slovenske lesene figurice na voljo kupcem z vsega sveta