Mnogi so to njegovo izjavo razumel kot politično in da se je dr. Aleš Rozman z njo odmaknil od stroke. Danes namreč obeležujemo Dan spomina na mrtve, ki je v Sloveniji tradicionalno eden najbolj spoštovanih praznikov in čas, ko ljudje množično obiskujemo grobove.
Vendar pa je izjavo dr. Rozmana potrebno razumeti v dobesednem pomenu. Na pokopališče je v resnici nujno treba samo enkrat - ko umremo. Vse ostalo lahko počaka, posebno letos, ko so nam življenje v mnogočem narekuje pandemija koronavirusa in ukrepi za omejevanje njenega širjenja.
In kaj narekujejo ukrepi v zvezi z obiskovanjem grobov?
Priporočamo, da grob obišče le toliko oseb, kolikor je res nujno.
Obisk groba znotraj občine prebivališča je dovoljen posamezniku (najemniku groba) ter njegovim ožjim družinskim članom ali članom skupnega gospodinjstva.
Obisk groba izven občine prebivališča je dovoljen samo posamezniku (najemniku groba), če mora na grobu opraviti nujno vzdrževalno delo.
Izjema je možna, če najemnik groba zaradi zdravstvenih ali drugih podobnih objektivnih razlogov ne more sam obiskovati groba in lahko za to pisno pooblasti ožjega družinskega člana ali člana skupnega gospodinjstva.
Pri prehajanju med občinami mora imeti posameznik pri sebi ustrezno dokazilo, s katerim izkaže uveljavljanje izjeme (npr. položnica o plačilu najema groba), in lastnoročno podpisano čitljivo izjavo.
Pogrebi so dovoljeni v skupini do največ šest oseb ob upoštevanju priporočil NIJZ. Skupina več kot šest oseb je mogoča le, če gre za ožje družinske člane ali člane skupnega gospodinjstva.