Tisoči ljudi, natrpani tesno skupaj, brez mask, se valjajo po gumijastih plovilih in kričijo od navdušenja, medtem ko DJ nabija glasbo.
To niso Zrče ali Vodice ali kakšno drugo hrvaško letovišče, kjer so kljub pandemiji organizirali množične žurke, pač pa Wuhan, kitajsko mesto, ki je postalo sinonim za covid-19.
Posnetki množičnega rajanja v tem 11-milijonskem mestu, odkoder je virus sars-cov-19 začel osvajanje sveta, so postali viralni. Kako ne bi, če pa je še pred nekaj meseci, v začetku leta, kaj takega bilo popolnoma nemogoče, saj so takrat iz tega mesta prihajale slike, ki so spominjale na prizore iz apokaliptičnih filmov: grozljivo tihe in prazne ulice, mesto duhov.
Absolutno karanteno, ki so jo v mestu uvedli konec januarja, so začele oblasti postopoma rahljati šele aprila. Do takrat je bil Wuhan de facto odrezan od sveta in ostale Kitajske, oblasti pa so testirale in v karanteno poslale na tisoče ljudi.
Vendar so že 12. maja poročali o novem izbruhu. Mestne oblasti so takrat začele izvajati ambiciozen plan in v samo desetih dneh testirale skoraj celotno prebivalstvo mesta (10 od 11-ih milijonov), ter izbruh spravile pod nadzor.
Šele julija se je življenje vrnilo nazaj, čeprav ne v stare tirnice, saj so ostale zaprta še nekatera območja in javni prostori, drugi, kot so knjižnice, kinematografi, muzeji, pa obratujejo "s polovično močjo".
Sedaj je videti, kot da je vse po starem. Več kot 15.000 obiskovalcev se je čez vikend nagnetlo na festival elektronske glasbe, imenovan HOHA. Prireditelji so turistkam ponujale celo vstopnice po polovični ceni, da bi tako privabili večje število ljudi. Čeprav se številka zdi velika, pa je to še vedno le polovica števila obiskovalcev, ki so festival obiskali lani.
Medtem, ko je prireditev izzvala navdušenje predvsem med domačini, so drugje na Kitajskem nad odločitvijo oblasti, da dopustijo tako množično prireditev presenečeni. Na Twitterju in Facebooku in kitajskih družabnih omrežjih so se pojavila opozorila, naj ljudje nikar ne odhajajo na festival.
"Problem je, ker Covida-19 še nismo izkoreninili in dokler se to ne bo zgodilo, se še vedno lahko pojavi," je zadevo komentiral avstralski epidemiolog Sanjaya Senanayake. "Čeprav so testirali večino prebivalstva, pa je še vedno mogoče virus prinesti od drugod," pravi. V Wuhanu namreč od konca junija niso zabeležili domačega prenosa virusa.
Sedaj se to lahko spet podre, opozarja epidemiolog. "Raziskava iz Londona je pokazala, da je okoli 10-20 odstotkov ljudi, ki so zboleli za covid-10, odgovornih za skoraj 80 odstotkov vseh primerov," je dejal. "Torej, če na kup spraviš veliko ljudi, je treba biti previden. Če je okužen le eden, si že v težavah."