Estrada

Oglejte si komet na našem nebu!

kl
10. 7. 2020, 09.19
Posodobljeno: 10. 7. 2020, 17.40
Deli članek:

V zgodnjih jutranjih urah lahko na našem nebu opazujete enega najbolj zanimivih pojavov na nebu.

Sašo Dolenc (FB)
Komet C/2020 F3 nad ljubljanskim gradom

Komet, ki so mu astronomi nadeli ime C/2020 FE (Neowise), so prvič opazili 27. marca letos z vesoljskim telesokopom NEOWISE. V začetku julija, natančneje 3. julija pa se je na svoji poti najbolj približal Soncu, zaradi česar je postal tudi dovolj svetel, da ga lahko s prostim očesom opazujemo tudi z Zemlje, pa čeprav je bil takrat od Sonca oddaljen še vedno gromozanskih 43 milijonov kilometrov - glede na prostranost Vesolja, je to še vedno "tik ob".

Našemu planetu se bo najbolj približal čez slaba dva tedna, 23. julija, ko bo od nas oddaljen 103 milijone kilometrov. Za primerjavo - če bi hoteli tja z avtom, ki vozi s hitrostjo 130 km na uro, bi se tja morali odpraviti že leta 1931, saj bi za takšno razdaljo potrebovali 90 let - neprekinjene vožnje seveda. Ta možnost torej odpade, zato priporočamo, da si ga ogledate kar od tukaj - če imate daljnogled ali teleskop, bo pogled nanj še bolj impresiven.

Vendar boste morali biti med zgodnjimi, kajti najlepše ga lahko vidite v jutranjih urah, nekako med 3. in 4. uro zjutraj, nizko nad severovzhodnim obzorjem. - za tiste, ki se na opazovanje neba malo bolj spoznate - 40 stopinj po azimutu.

Zdaj je tudi dovolj svetel, da ga lahko v objektiv ujamete z mobilnim telefonom in naredite fotografijo, kakršne ne boste imeli priložnost narediti naslednjih 6.800 let, kajti takrat se bo komet znova vrnil na naše nebo.

Kometi niso tako zelo redki gostje v našem sončnem sistemu, vendar le nekatere lahko opazimo s prostim očesom. Komet C/2020 F3 je tako najsvetlejši komet na našem nebu v zadnjih 23-ih letih. Veliko kometov ob bližnjem srečanju s Soncem razpade, saj so sestavljeni večinoma iz ledu in kamenja, nekateri pa vendarle to bližnje srečanje preživijo in se vračajo - od teh je verjetno najbolj znan Halleyev komet, ki se vrača vsakih 76 let že vsaj zadnjih 2.500 let.

Zvezde repatice, kot tudi pravimo kometom zaradi njihovega "repa", so ljudje včasih imeli za slabo znamenje, danes pa astrofiziki menijo, da so zaslužni za življenje na Zemlji, saj naj bi na naš planet, ko je ta bil še mlad, prinesli vodo, brez katere življenje kot ga poznamo ni mogoče.