Četudi morda spadate med tiste, ki jih razkošni domovi bogatih, znanih in lepih ne ganejo, vam bo dom kitajsko-tajskega milijarderja Jana Bina vzel sapo. Gre namreč za steklen arhitekturni diamant, v gradnjo in opremljanje katerega je bilo vloženo ogromno truda in tudi denarja. Bogataš svoj neverjetni dom, ki se razprostira po neokrnjenem pobočju, velikem pol hektarja, na gričih nad Los Angelesom, prodaja za 20,5 milijona evrov.
Dih jemajoča lepotica
Do vile, ki je delo arhitekta Paula McCleana in je bila zgrajena leta 2014, je mogoče priti skozi 3,6 metra široka vrata, ki se odprejo na dvorišče, na katerem je dvonadstropni vodnjak, na notranjem dvorišču pa je veličastna oljka. Središče doma je zagotovo kuhinjski del z dvema ogromnima otokoma in vgrajeno vinsko vitrino. Iz kuhinje se v nekaj korakih pride v dnevno sobo s kaminom in dostopom do prečudovite terase, ki ponuja čudovit razgled na mesto angelov, hkrati pa je na njej bazen. Tla v tem delu vile, ki je velika 850 kvadratnih metrov in se lahko pohvali s šestimi spalnicami in osmimi kopalnicami, so iz prestižnega belega marmorja. V pritličju hiše so tudi prostori za sprostitev in zabavo. Milijarder in njegovi izbrani gostje so lahko uživali v domačem kinu, baru z ogromnim točilnim pultom, sobi za biljard, vinski kleti, salonom za uživanje v kajenju cigar, telovadnici in savni. Za dodatno udobje v tej 'pametni hiši' so poskrbeli z najnovejšo tehnologijo, zaradi katere je vila popolnoma avtomatizirana, opremljena pa je tudi z varnostnim sistemom.
Red Bull ti očitno res da krila
Binu se za svoje premoženje – pod palcem naj bi imel 1,1 milijarde dolarjev – v tej vili tako ni bilo treba bati. Prve milijone je Jan Bin, ki se je rodil na Kitajskem, a se je s svojo družino že kot otrok preselil na Tajsko, kjer so mu nadeli ime Čančai Ruajrungruang, zaslužil s podjetjem Reignwood, ki ga je ustanovil leta 1984 in ki se je najprej ukvarjalo s trgovino in turizmom, zdaj pa se posveča razvoju nepremičnin. Bin se je izkazal za izjemnega poslovneža z dobrim nosom za posel in nove ideje. Leta 1995 je Kitajski predstavil energijsko pijačo Red Bull, ki so jo naredili na Tajskem v sedemdesetih letih. Njegova poslovna skupina ima v lasti več nepremičninskih draguljev in objektov, kot sta prestižni londonski klub Ten Trinity Square in poslovna zgradba Corn Exchange.
Lastnik enega od najbolj znanih golf klubov
Bin je veliko prahu dvignil leta 2014 v Angliji, ko je za 151 milijonov evrov kupil enega od najbolj znanih golf klubov na svetu, Wentworth golf course, del katerega niso le tri igrišča za golf, ampak tudi teniško igrišče, hotel, restavracija in zdravstveni center. Leta 2015 se je Kitajec odločil za zelo radikalno potezo, da bi povečal prihodke kluba. Letno članarino je podražil za nesramnih 733 odstotkov, kaj je pomenilo podražitev s 15 tisoč funtov (16.800 evrov) na 125 tisoč funtov (140 tisoč evrov), piše Bloomberg.com. Članom to seveda ni bilo niti malo všeč in svojo nejevoljo je javno izrazilo mnogo znanih obrazov, med drugim voditelj Michael Parkinson, ki meni, da se Bin požvižga na tradicijo in poskuša iz kluba narediti vulgarno igrišče za bogate oligarhe, s »parkiriščem, polnim lamborghinijev«. Nejevolja in tudi večmilijonske naložbe so klub pahnile v velike dolgove. Leta 2016 je izguba kluba znašala 6,3 milijona evrov, leta 2017 pa že 14,6 milijona. Binu so, vsaj začasno, očitno pristrigli krila.