Estrada

S krožnimi gibi do napete kože

Mateja Bevk
26. 11. 2019, 08.00
Deli članek:

Čiščenje kože, redno odstranjevanje ličil ob večerih, nanos primerne kreme in tonika. To so ključni elementi vsakodnevne nege obraza. Je pa še eden, na katerega radi pozabljamo, vendar prav tako pripomore k lepi, čvrsti in napeti koži. To je obrazna masaža. Nanjo navsezadnje prisega tudi mladostna vojvodinja Meghan Markle.

Profimedia
lepota, masaža

Oži pore in preganja podbradek

Če si predstavnice kraljevskih družin in visoke mode redno masirajo obraz, potem vemo, da je gotovo nekaj na tem. Meghan Markle ima seveda maserko, ki ji najprej zmasira čeljusti in nadaljuje na ličnicah, kjer naj bi se znatneje kopičila stres in čustvena napetost. Nadaljuje z masažo okrog oči, na koncu pa sledi masaža znotraj ust, pri čemer si maserka pomaga s pripomočkom iz kristala obsidian. Ta napolni telo z novo energijo, krepi odpornost ter hkrati sprošča - če pogledamo vojvodinjo, masaža očitno deluje.

Kako pa si sami zmasiramo obraz, da bo ravno tako napet kot pri ženi angleškega princa Harryja? Z lastnimi rokami, seveda! Tudi tako lahko izboljšamo kožo, normaliziramo njen metabolizem, zmanjšamo gube, jo zmehčamo in iz nje preženemo napetost. Kozmetični delavci celo menijo, da lahko z domačo masažo zmanjšamo tudi povešeno kožo pod brado ter zožimo povečane pore.

Profimedia
lepota, masaža

Kako se masirati doma?

Domača masaža nam ne bo vzela več kot 20 minut, če jo bomo redno ponavljali, pa se zanesljivo lahko veselimo bolj elastične in gladke polti. Vedeti je treba, da je koža na obrazu zelo nežna in občutljiva, zato se je dotikajmo s previdnostjo in nežnostjo (božanje, tapkanje, drgnjenje, pritiski), da nam bodo prsti lažje tekli po njej, pa uporabimo olje ali kremo - antiseptično in protivnetno za mastno kožo ter vlažilno in hranilno za suho ali normalno kožo. Še preden začnemo, pa ne pozabimo na umivanje rok in odstranjevanje ličil z obraza.

Profimedia
lepota, masaža

Takole gre

Med masažo so glavni prsti oba palca in oba kazalca. Njihovo gibanje je vnaprej določeno, in sicer naj poteka takole:

1.     Palci od sredine čela proti sencam.

2.     Palci od sredine brade proti ušesom.

3.     Kazalci od vrha nosa do konice nosa.

4.     Kazalci od kotičkov ust proti ušesom.

5.     Blazinice kazalcev v krožnih gibih od zgornje veke do notranjega kotička oči in po spodnji veki do zunanjega kotička.

Pomembno je, da začnemo masirati z lahkotnim božanjem, nato obraz tapkamo z obema kazalcema in sredincema. Drgnjenju in močnejšim pritiskom se raje izognimo, sploh na občutljivih mestih, kjer lahko povrhnjico hitro poškodujemo. Končajmo z nežnim, komaj čutnim božanjem, ki segreje in sprosti kožo. Ostanek kreme ali olja pa odstranimo z bombažno krpico, ki jo navlažimo z vodo.

Masaža proti gubam

Posebna masažna tehnika obstaja tudi za zmanjšanje opaznosti gub, krepitev podkožja in spodbujanje večjega sproščanja kolagena in elastina v kožna tkiva. Takšna masaža je učinkovita, če jo izvajamo ob večerih, preden gremo spat, postopek pa je odvisen od tega, na katerih mestih imamo gube:

·        Najboljši napad na gube med obrvmi je tak, da 1-2 minuti z notranjo stranjo zapestja pritiskamo na problematično mesto.

·        Za zmanjšanje gubic pod očmi bo pomagalo lahkotno tapkanje v predelu okrog oči vsaj 5 minut.

·        Za spopad z manjšimi gubami na čelu pa potrebujemo od 5- do 6-minutno masažo z obema palcema proti sencam ter od obrvi navzgor proti lasišču. Dolgi potegi palcev naj bodo gladilni.

Koristi domače obrazne masaže

Kakorkoli obrnemo, je obrazna masaža odličen kozmetični tretma. Sploh če se pri tem držimo naslednjih pravil:

·        Masaža je koristna, kadar je zmerna. Strokovnjaki je ne priporočajo nenehno, saj se lahko razvije v odvisnost. Masirajmo se 10 dni zaporedoma, nato privoščimo koži teden dni počitka.

·        Kože ni treba masirati v mladosti, najstnikom. To začnimo delati po 25. letu starosti, saj se šele takrat metabolični procesi v koži začnejo postopoma upočasnjevati. Masaža jih bo pomagala aktivirati, ohranjala bo elastičnost in tonus kože. Pri tem velja, da naj masaža traja vsaj 15 minut.

·        Za ohranjanje zdrave in lepe polti se lahko masiramo kadarkoli. Zvečer, preden gremo spat, ali zjutraj, pred nanosom ličil. Jutranja masaža nas razvedri in prebudi. Ker nam navadno zjutraj primanjkuje časa, da bi uporabljali posebne masažne izdelke, je dovolj že to, da si z masažnimi gibi vtremo dnevno kremo.

·        Tapkanje, božanje in drugi masažni prijemi izboljšajo prekrvitev kože in dajo obrazu sijoč videz za ves dan. Pazljivi bodimo le pri masaži okrog oči. Ker je koža tam izredno tanka in nežna, je nikar ne drgnimo in ne pritiskajmo, ampak samo nežno gladimo s konicami prstov (blazinicami, ne z nohti!).

·        Največkrat so poceni in preprosti kozmetični postopki najučinkovitejši. To velja tudi za obrazno masažo, ki obraz napolni z zadovoljstvom in srečo!

Objavljeno v reviji Liza/Maja št. 43, 18.10.2019