Gredice posejemo z rastlinami z volumensko čim večjim deležem zelene mase z namenom, da jih pred zimo vdelamo v tla in tako dolgoročno ohranjamo oziroma izboljšujemo kakovost tal. Zeleno gnojenje namreč obogati tla z organskimi snovmi, izboljšuje sestavo tal, zmanjšuje izpiranje hranil, izboljša se vodno-zračni režim, rastlinska odeja pa tla tudi zavaruje pred negativnimi vplivi vremena.
Ko izbiramo rastline za zeleno gnojenje, moramo upoštevati dve merili – zberemo vrste, s katerimi bomo pridelali čim več zelene mase, upoštevamo pa tudi to, kaj bomo na izbrano površino sadili v prihodnjem letu. Nekatere rastline za zeleno gnojenje so namreč v sorodu s kapusnicami (bela gorjušica, oljna redkev) in metuljnicami (detelje), zato pazimo, da upoštevamo kolobar in na isto mesto ne sadimo istih družin rastlin.
Zelo pogoste rastline za zeleno gnojenje so bela gorjušica, oljna redkev, črna detelja in lucerna, ajda in facelija. V oktobru in novembru lahko sejemo še pšenico in ječmen, ki sta prezimna in ju pozimi lahko pustimo na gredici. Seveda pa naš izbor ni nujno omejen le na te rastline. Sejemo lahko tako rekoč vsako rastlino, ki v kratkem času razvije veliko zelene mase. Med takimi so še sončnice, volčji bob, oves, grah, soja in celo špinača.
Pomembno je, da tla pred setvijo rastlin za zeleno gnojenje na rahlo, ne pregloboko prerahljamo. Nato raztrosimo seme izbranih rastlin in gredice izdatno zalijemo. Ko bodo rastline dosegle svoj polni potencial zelene mase, jih pokosimo ali zmulčimo ter še sveže vdelamo v tla. Če je to konec oktobra, je to že pravi čas, ko tla pripravimo za zimski počitek.
Objavljeno v reviji Rože in Vrt/Zeleni raj št. 10, 16.9.2019