Zagotovo se vam je že zgodilo, da ste na počitnice odšli popolnoma srečni, polni pričakovanj, kaj vse novega vas čaka tam, veseli počitka, ki je pred vami, veseli skupnega časa, ki ga boste prebili s partnerjem, z otroki … potem pa se začnejo drobni prepiri, še pred odhodom, pa potem prepir malo naraste, pa ste potem prve dni dopusta še vedno malo tečni, od službe, od vsakdanjika, ki ste ga pustili za sabo, pa se potem začnete slabo počutiti … in vaše počitnice postanejo navadna zmešnjava. Vam je to kaj znano?
Sanjske počitnice: kako do njih?
Dopust in počitnice so nekaj, o čemer sanjamo celo leto. Varčujemo, planiramo in razmišljamo o tem, kam bomo šli in kako bomo letos dopustovali. O tem, da se na počitnicah ne bi imeli dobro, sploh ne razmišljamo. Ne spomnim se, da bi mi kdo kdaj rekel, da se je imel na dopustu bedno. Pa je sploh možno, da se imamo na vseh dopustih vrhunsko? Seveda ne.
V glavi imamo vzorec, da so počitnice namenjene uživanju, vsakdo se ima na dopustu skrajno dobro, in če ni tako, smo razočarani. Nad sabo in nad vsem svetom. Sprašujemo se, ali je z nami kaj narobe. A če smo iskreni, tudi meni se je mnogokrat zgodilo, da sem bila na dopustu nerazpoložena in razdražljiva. Večkrat se mi je zgodilo celo to, da sem na težko pričakovanih počitnicah zbolela. Nisem zbolela samo jaz. Zboleli so tudi drugi člani družine, trebušne motnje, vročina, angine, alergije na nič kaj določenega, tudi herpes sem že večkrat ujela med dopustovanjem. Počitnice so stresne, ugotavljajo psihologi, ne samo za naše psihično stanje, mnogokrat tudi naše telo poklekne pod tem objektivnim stresom, ki ga doživljamo na počitnicah. Že sama sprememba klime je lahko stresna za naše telo, izgorelo in utrujeno od celoletne rutine.
Biti skupaj 24 ur na dan je lahko zelo stresno tudi za najmočnejše pare.
Koliko časa dnevno prebijete s svojim partnerjem? Ali s člani svoje družine? Eno uro? Več? Roko na srce, 24 ur na dan redko kdo preživi s svojimi najbližjimi, morda kak vikend in to je vse. Drugače pa smo vsi vpeti v neke šablone in se srečujemo kvečjemu za mizo, ob hladilniku in ob televizorju. In zdaj naenkrat vse dneve in noči tičimo skupaj, stran od doma, stran od rutine, stran od računalnikov, stran od televizorja …
Kako se izogniti prepirom med oddihom?
Psihologi svetujejo, da se je o tem, kako bomo reševali spore, dobro pogovoriti še pred odhodom na dopust. Saj si ne želimo vsakodnevnih prerekanj o tem, kdaj bomo zjutraj vstali in na kakšne izlete bomo hodili med počitnicami. Okusi in želje so različni in za harmonične počitniške dneve se je treba tudi malo potruditi.
Če ste že na počitnicah in se s partnerjem ali člani družine zapletate v neumne prepire, rešite spore čim hitreje in na najboljši možni način. Prepiri so del odnosov in ne moremo načrtovati, kdaj se bodo zgodili. Vendar naš dopust traja kratko, teden, dva ali največ tri, in dobro se je tega zavedati, da lahko užijemo ta čas daleč od krute realnosti. Nihče od nas si ne želi biti slabe volje na dopustu, vendar se tudi to dogaja, mar ne?
Prepiri so del odnosov
Najbolje se je takoj soočiti z nerazumevanjem v svoji okolici. Najprej vdihnimo globoko, če je treba, vdihnimo večkrat in najprej pojasnimo drug drugemu, zakaj nismo zadovoljni s trenutno situacijo, in identificirajmo težavo. Dokler sva oba s partnerjem predana želji, da bova na dopustu uživala, je kompromis s člani družine naša prioriteta. Vsak izmed udeležencev na dopustu mora imeti občutek, da se njegove težave upoštevajo in tudi rešujejo, če je rešitev kje v vidnem polju. Če je potrebno, se opravičimo, oprosti še nikogar ni ubil, in postavimo nova pravila do konca počitnic, da bi se izognili ponavljajočim se scenarijem.
Preživimo nekaj časa stran od partnerja ali od članov družine
Včasih, po prepiru, ni slabo, če smo sami nekje, s svojimi mislimi. Boj s partnerjem mentalno in emocionalno izčrpava vsakega, nemogoče je pričakovati, da se bodo zadeve takoj normalizirale. Bodimo nekaj ur sami ali pa ves dan, ne bo konec sveta, potem pa se pobotajmo, začnimo kakšno novo debato in poskušajmo stopiti korak naprej. Mogoče ni možnosti, da bi bila s partnerjem med oddihom ves dan razdvojena. Namesto tega poskusimo iti sami na sprehod ali pa si privoščimo doolgo tuširanje. Kar je bilo, je bilo, še vedno lahko uživamo v svojih, tako dolgo pričakovanih počitnicah.
Najdimo iskrico v sebi, poskušajmo uživati v počitnicah
Mogoče nam uspe zadržati jezo, ki smo jo začutili med prepirom, zlasti če je na tapeti zadeva, o kateri smo se že velikokrat prepirali. Saj veste, kako je s prepiri; podobno kot z odhodom na koncert. Najprej so na vrsti novi hiti, potem pa vedno starejši. Najprej moramo skleniti sporazum sami s sabo, da bomo drobne razprtije pustili doma, razen če gre za resne težave, kot sta varanje ali zloraba. Pustimo svojo trmo doma, ne dopuščajmo, da nas ona vodi na dopust. A prepir je igra za dva in včasih ni dovolj, da se samo mi potegnemo na stran iz nastalega konflikta. Morda naš partner noče nehati obtoževati in težiti, tega ne moremo nadzirati. Če noče in noče nehati, potem je mogoče bolje, da razmišljamo o tem, da preostanek počitnic preživimo sami. Kar je, na prvi pogled, skoraj nemogoče. Se pa tudi zgodi. Spomnim se moje prijateljice, ki je preživljala dopust na jadrnici in je drugim udeležencem toliko časa grenila plovbo, da so jo izkrcali na polovici poti, v Splitu, in se je morala sama vrniti domov. Ne spomnim se, kaj mi je takrat povedala o svojih sanjskih počitnicah na jadrnici, ali so ji bile v užitek ali ne.
Če bomo na dopustu potrošili preveč časa na reševanje medsebojnih konfliktov, medtem ko bi lahko brali knjigo na plaži ali pa odkrivali skrite kotičke neznanega mesta, nam bo žal. Če je le možno, zmanjšajmo napetost med dopusti in prepire pustimo za čas, ko bomo doma. Vendar ni vse tako črno, kot se morda zdi na prvi pogled. Dobra novica je, da racionalen sprehod skozi prepire s partnerji in člani družine prisili ljudi, ki so medsebojno povezani z ljubeznijo, da utrdijo svojo sposobnost reševanja težav in postanejo tim. To pa tudi ni tako slabo, mar ne?