V svojem poslu so cenjeni, izkoristiti znajo svoje intelektualne potenciale in očitno je, da dobro razumejo bistvo življenja. Kakšne so torej skrivnosti, da kar pokajo od idej in energije?
Vitalnost je zelo širok pojem. O zunanjem vitalnem videzu govorimo, kadar je naše telo fit, koža deluje sveže, spočito, je zdrava in rožnata. Miselno vitalni pa smo, kadar so v dobri kondiciji tudi naši možgani, takrat smo aktivni, se dobro počutimo, hitro razmišljamo, polno živimo. Za vitalnost lahko seveda največ storimo sami, predvsem jo ohranjamo z dobrimi navadami. Pri uspešnih, slavnih ljudeh smo poiskali nekaj najboljših, ki jih velja posnemati.
Bill Gates stavi na sedem ur spanja in branje
Bill Gates ne potrebuje posebne predstavitve. Ustanovitelj Microsofta je znan po svojih prodornih idejah in vizionarstvu, ki mu je prineslo tudi silno bogastvo. Je strasten bralec (bere vsaj eno uro dnevno), svojo miselno vitalnost pa ohranja predvsem z zadostnim spanjem, za katerega je dokazano, da pripomore k boljšemu počutju, storilnosti, zbranosti in tudi spominu.
»Če hočem biti inovativen, moram spati sedem ur,« je povedal za revijo Time.
»Brez zadostnega spanja sicer lahko javno nastopam in deloma opravljam svoje delo, a če ne spim sedem ur, ne morem razmišljati ustvarjalno.«
Dalajlama prisega na druženje, ljubezen in potovanja
Tibetanski menih jih šteje že 83, a se mu leta prav nič ne poznajo. Miselno vitalnost ohranja s čisto preprostimi recepti: veliko se druži z ljudmi, potuje, izmenjuje izkušnje, svetuje, se nenehno uči in predvsem širi mir, srečo in ljubezen. Njegov urnik je nabit, nekoč je v 75 dni dolgem potovanju obiskal dvanajst držav. In ne, to ga ni čisto nič izčrpalo, temveč ravno nasprotno – napolnilo ga je z energijo. Počel je namreč natančno tisto, kar mu je bilo všeč, ga je zanimalo in osrečevalo.
Mark Zuckerberg telovadi trikrat tedensko
Za umsko vitalnost je gibanje izredno pomembno. Ob redni telovadbi se poveča pretok krvi po žilah in pospeši rast novih možganskih celic. Izboljšata se tudi zbranost in pozornost. Pol ure hoje, kolesarjenja, plavanja, plesa ali drugega najljubšega športa na dan je dovolj za povečanje pretoka krvi po telesu. Raziskave kažejo, da redna telesna vadba ohranja možgane zdrave ter prispeva k zmanjšanju tveganja za pojav demence.
In kako telovadi ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg? Pravi, da telovadi vsaj trikrat tedensko, poleg tega redno sprehaja še svojega psa Beasta. »Po navadi telovadim zgodaj zjutraj. Če se le da, grem na tek s svojim psom, kar ima še dodatno prednost, saj je nadvse zabavno gledati, kako teče mops.«
Madonna in Julia Roberts igrata šah
Strokovnjaki pravijo, da pri upadu miselnih funkcij zelo pomaga tudi tako imenovana »umovadba«. Gre za to, da čim pogosteje urimo svoje možgane, na primer z učenjem tujega jezika, reševanjem križank, igranjem šaha. Igralka Julia Roberts in njena hollywoodska kolegica Madonna sta se že pred desetletji lotili ravno slednje miselne igre in nedvomno tudi po njeni zaslugi ostali tako umsko vitalni. V spletnem šahovskem klubu je Madonna odigrala neverjetnih devetnajst tisoč partij in več, najboljši rezultat pa dosegla leta 2003. Nič kaj dosti za njo ne zaostaja niti Robertsova, saj ima odigranih več kot deset tisoč partij in se lahko pohvali z doseženim 2057. mestom na svetu (v letu 2002).
Oprah začne dan z zdravim zajtrkom
Navsezadnje je za zdravje možganov pomembna še uravnotežena prehrana. Pravo razmerje sestavljenih ogljikovih hidratov, beljakovin, vitaminov in mineralov ter zdravih maščobnih kislin je ključ do bistrih misli in dobrega spomina, česar se zavedajo tudi slavni in uspešni ljudje. Televizijska voditeljica, producentka in podjetnica Oprah Winfrey pravi, da je zanjo v dnevu najpomembnejši zajtrk, ki jo napolni z energijo za vse izzive. »Običajno zajtrkujem jajca, opečenec in približno osmino avokada. Namesto kave pijem čaj,« razkriva dama pogovornih oddaj.