Mladež s košaricami teka naokoli in tekmuje, kdo bo našel največ pisanic (lahko tudi največ določene barve, tiste z najvišjimi številkami ipd.) - na koncu darilca dobijo prav vsi, saj je velikonočni zajec dandanes zelo radodaren.
Od kod ta navada in kaj ima pravzaprav zajec z jajci? Seveda gre za povezavo s poganskimi časi, natančneje s tevtonsko boginjo pomladi Eastre (tudi Eostre ali Ostara), katere zaščitni znak (sveta žival) je zajec, praznovanja v njeno čast pa so bila ob pomladnem enakonočju. Krščanstvo je veliko poganskih verovanj vtkalo v svoj sistem, med njimi tudi boginjo Easter - od tod easter, angleško ime za veliko noč. Ena od legend pravi, da je nekoč boginja pozabila, da mora pregnati zimo, zato se je mraz nadaljeval v nedogled. Ko se je končno spomnila na svojo dolžnost, pa je bilo za njeno najljubšo žival - ptico - že prepozno: zmrznila so ji krila in ni mogla več leteti. Ker se je Eastre počutila krivo, je ptico spremenila v zajca s toplim kožuščkom ter mu podarila sposobnost hitrega teka, da bo lahko ubežal vsem drugim živalim in lovcem. A ker je bil zajec prej ptica, je Eastre njegovo prejšnje življenje počastila tako, da mu je pustila sposobnost, da izleže jajca. In kakšna jajca! Pisana kot mavrica! A ker je zajec kasneje boginjo strašansko razjezil (menda se je dobrikal drugim ženskam), ga je ta vsa besna vrgla v nebo (tako je nastalo ozvezdje zajca) in le enkrat na leto mu je dovoljeno, da se spusti nazaj na Zemljo - ob spomladanskem čaščenju Eastre in takrat otroke razveseli s pisanimi jajci!
Simboli plodnosti in rojstva
Zdaj torej veste, kako je zajec povezan z jajci, zdaj pa še o tem, zakaj so vsi del velikonočne tradicije, čeprav je velika noč krščanski praznik in v Bibliji nista omenjena ne zajec ne jajce. Jajca so bolj razumljivo zašla v ta praznik, saj so že od nekdaj simbol ponovnega rojstva in kot taka predstavljajo Kristusovo vstajenje (tradicionalni pirhi so bili rdeči in so pomenili Kristusovo kri). Za zajca pa so v antiki verjeli, da je hermafrodit, da ima torej tako ženske kot moške spolne organe in se lahko razmnožuje kar sam - in že smo pri ideji brezmadežnega ali deviškega spočetja in povezavi z Devico Marijo. In še časovna umestitev v veliko noč: zajec je simbol plodnosti, mladiče pa koti zgodaj spomladi in s tem ponazarja prebujajočo se zemljo oziroma naravo - zdaj pa se spomnite prejšnjega odstavka s pogansko boginjo pomladi Easter in njeno vključitvijo v krščansko religijo in krog je sklenjen.
Zajec skriva jajca
Kako pa je z lovom na pirhe? Čeprav ni čisto jasno, od kod izvira ta tradicija, jo je menda pripravljal že reformator Martin Luther (1483-1546): moški so skrili pirhe, ženske in otroci pa so jih iskali. Jajca naj bi namreč simbolno pomenila Kristusov grob in z iskanjem jajc so torej simbolično iskali Kristusovo grobnico, veselje ob najdbi pa ponazarja veselje žensk, ki so našle prazno grobnico, saj je to pomenilo, da je Kristus vstal od mrtvih. Zajec je v to igro prišel kasneje, prvič je kot prinašalec pirhov pisno omenjen leta 1682, in sicer kot nemška folklorna figura: pri nemških luterancih je bil menda velikonočni zajec tisti, ki je (podobno kot Božiček) pogledal, kateri otroci so bili pridni in kateri ne, ter pridnim prinesel pisana jajca v gnezdu (najprej je bilo to zgrajeno v kapah, kasneje v košaricah). Zgodba je v osemnajstem stoletju z nemškimi imigranti pripotovala v Ameriko in velikonočni zajec se je očitno tako prikupil otrokom, da so jih starši začeli spodbujati, da pred veliko nočjo na vrtu spletejo gnezda za zajca, da bo lahko v njih pustil pisana jajca, na veliko noč pa so potem s košaricami v rokah preverjali, ali so gnezda polna. Iz tega se je kasneje rodil današnji klasični lov na pirhe, ki jih prinaša (oziroma skriva ali izgublja) velikonočni zajec.
Zanimivost
Po Guinnessovi knjigi rekordov se je največji lov na pirhe odvil leta 2007 v floridskem pustolovskem parku Cypress Gardens: 9753 otrok je iskalo 501.000 pisanic.
Rekord za lov na pirhe z največ udeleženci pa ima dobrodelni The Faberge Big Egg Hunt iz leta 2012, ko je 12.773 ljudi šest tednov iskalo 200 orjaških unikatnih jajc (izdelali so jih svetovno znani umetniki, draguljarji in oblikovalci), skritih po Londonu.